Mercan Balık: Kaş’ta Balık Nerede Yenir?

Mercan Balık: Kaş’ta Balık Nerede Yenir?

Eski Rum balık restoranlarını andıran mavi beyaz renklerinin bolca görüldüğü mekan iskeleye nazır denize en yakın noktalardan.. Günlük taze balıklarını keyifle yiyebilirsiniz.

mercan-balik-kas-4

Mercan Balık Restoranın hem sahibi hem de baş aşçısı Mustafa Eriş, kapının önünde koyduğu koca sandalda balıkları sergiliyor: Akya, orfoz, kılıç, lagos… Ismarlanan balığı müşterinin gözü önünde temizliyor, pullarını ayıklıyor, ızgaraya hazırlıyor. Tüm bunları yaparken aynı zamanda balık hakkında bilgi veriyor, nasıl pişirilmesi gerektiği konusunda yorumlar yapıyor.

mercan-balik-kas-2

Mercan Balık‘a girdiğinizde sizi “Balık, Piliç, Kelle yenir elle” yazısı karşılar. Masaya oturduğunuzda ise lezzet tesadüf değildir yazısını okursunuz ve bu ne öz güven arkadaş dersiniz. Ama mekandan çıktıktan sonra da adam haklı beyler der ve dağılırsınız 🙂

mercan-balik-kas-1

mercan-balik-kas-3

mercan-balik-kas-8

En çok tavsiye ettiği balık Lagos.. Lagos buğulama ise en çok rağbet gören yemeklerinden.. Tencerenin içinde soğan, havuç, defne yaprağı, sarımsak, domates, tereyağı ve zeytinyağıyla yavaş ateşte tam 45 dakika pişen ve servis edilmeden önce üstüne özel terbiyesi dökülen buğulamanın tadı insanın damağında muhteşem tatlar bırakıyor 🙂

mercan-balik-kas-9Mercan Balık Lagos Buğulama

Fiyatlar ortalama üstünde ama hakkını verir nitelikte.. Bence tartışmasız Antalya‘nın en taze balıklarını yiyebileceğiniz restoranlardan birisi..

mercan-balik-kas-5

Ortalama kişi başı 50-100 TL arasında bir rakamı gözden çıkartmanızda fayda var.

mercan-balik-kasManzarası da fena değil 🙂

Restoranın sahibi  Mustafa Eriş, işini çok iyi bilen bir işletmeci.. Aynı zamanda da balığı pişirmesini iyi bilen usta bir aşçı..

Mustafa Eriş:

Balığı çok güzel temizler, ayıklar, bölerseniz ve içine domates, sarımsak, biber, patates, mantar da ekleyip pişirirseniz mutfakta bir buğulama elde edersiniz. Mercan Restoran‘ın yerli müşterisi daha fazla. Çünkü onlar ağızlarının tadını biliyor. Buğulama yemeyenler için, kızartmasını da, şişini de, çorbasını da yapıyoruz. Balık buğulamanın hazırlanması 45 dakika bir saat kadar sürüyor. Buğulama işi keyif işidir.

mercan-balik-kas-6

Uğrarsanız beni de hatırlayın 🙂

Mercan Balık Kaş
Adres: Andifli Mahallesi, Bucak Denizi Sokağı, Acısu Mevkisi  No: 1, 07580 Kaş /Antalya
Tel:  0242 8361209

Yorum [1]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın