Lizbon’da Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Alınır, Ne Yapılır?

Lizbon’da Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Alınır, Ne Yapılır?

Lizbon, Tejo Nehri’nin oluşturduğu haliç üzerine kurulu, Atlantik Okyanusu kıyısında, Portekiz’in başkenti ve en büyük şehridir.

Şehirde 3 milyona yakın nüfus var. Fakat bu yoğunluk şehir merkezinin dışında, dolayısıyla çok kalabalık bir  şehir olduğunu söyleyemeyiz. Şehir uygun fiyatlarda güzel bir gezi yapmak için ideal…

lizbon-portekiz-gurme-turu

İstanbul 7 tepe tabiri Lizbon içinde geçerli.. Rossio’da tepede yer alan kaleye çıkarak enfes okyanus ve panaromik şehir manzarasının tadını çıkarın..

Deniz kenti Lizbon’da deniz ürünleri en çok rağbet gören lezzetlerden.. Ancak Portekiz kültürüne özgü başka yemek ve içecek önerilerimizde olacak..

lizbon-portekiz-gurme-rehberi

Lizbon ciğeri tatmadan dönmemeniz gereken bir yemek türüdür. Yanlış duymadınız 🙂 Arnavut ciğerini andıran ve farklı olarak içinde salam da kullanılan Lizbon ciğerini denemelisiniz. Ciğerler yağda pişirilmeden önce ince şeritler halinde kesilip marine ediliyor ardından içine salam ilavesi yapıldıktan sonra pişiriliyor.

lizbon-cigeri-gurme

Lizbon’da et yemekleri ızgara olarak yaygın olarak bulunabiliyor. Geleneksel Portekiz lezzetlerinden biri olan ve kuzu, oğlak eti ile de yapılan rostoyu yemenizi öneririz.

lizbon-rosto-gurme

Feijoada ise diğer bir geleneksel Portekiz yemeği.. içinde pirinç, siyah fasulye, et ve acı biber sosu bulunuyor.

Feijoada-geleneksel-portekiz-yemekleri-gurme

Çorba severler için Acorda‘yı tavsiye edebiliriz. Bir ekmek tabanında servis edilen bir tür sebze çorbasıdır.

acorda-sebze-corbasi-lizbon
Belem Bölgesini keşif, size gezmeniz, tatmanız gereken özel yerler ve lezzetlerin kapılarını aralayacak.. Mevzu keşif olunca nehrin kenarında tüm ihtişamıyla duran Kaşifler anıtına uğramamak olmaz. Yine Kaşifler anıtına yakın mesafede Belem Tower nehir kenarında sizi bekliyor.. Biraz içeride kalan Mosteiro dos Jeronimos kilisesini de mutlaka gezmenizi öneririz.

Kilisenin bulunduğu caddeden biraz içeriye doğru giderseniz Pasteis de Belem’de meşhur Belem pastasının tadına bakma fırsatını elde edersiniz. Dışı sütlaca içi muhallebili tarta benzeyen ve Lizbon’da pek çok yerde bulabileceğiniz bu tatlıyı denemelisiniz. Kuyrukta kalmayın, mutlaka içeride masada oturun servisi daha hızlı oluyor.

belem-pastasi-lizbon-gurme

Belem‘e gelirken San Fransisco Golden Gate ile aynı ellerden çıkan, farklı olarak altında tren yolu bulunan 25 Nisan köprüsünün altında hatıra fotoğrafı çekilebilirsiniz.

Köprünün ayaklarına yakın mesafede başarılı deniz restoranları var, hem leziz hem de keyifli anlar geçirmek için birebir..

Deniz ürünleri ile ilgili en popüler tavsiyemiz Morina balığı..

morina-baligi-lizbon-gurme

Diğer deniz mahsülü önerimiz olan Sardalya balığı ile Lizbon restoranlarında sıklıkla karşılaşacaksınız. Özellikle ızgarası yapılıyor.

sardalya-baligi-izgara-lizbon

Bunun yanı sıra yılan balığı, ahtapot gibi deniz ürünleri de yiyebilirsiniz. Zaten restoranların çoğunda ahtapot salatası bulabilirsiniz.

ahtapot-salatasi-lizbon-gurme

Başka bir tatlı tavsiyemiz ise yapımında süt ve bol miktarda yumurta kullanılan Leite Crema, bizim krem karamelden pek farkı yok.

Leite-crema-lizbon-portekiz-gurme

Fado Gecelerini Unutmayın..
Fado müziği Portekizlilerin geleneksel müziği. Geleneksel müziği paket program içinde size öneren tur veya otel programları yerine böyle bir merakınız varsa gece için Bairro Alto bölgesine şehrin herhangi bir yerinden taksi ile çok kısa süre içinde ulaşabilir ve herhangi bir mekanda bu seçiminizi yapabilirsiniz.

fado-geceleri-lizbon-portekiz

Portekiz için oldukça hesaplı demiştik, aynı durumun taksiler için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Hiç alternatif ulaşımla vakit kaybetmeyin diyelim.

lizbon-portekiz-gezilecek-yerler

Toparlamak gerekirse Lizbon’da çok başarılı restoranlar var. Mutlaka deniz ürünü yemelisiniz. Biz açıkçası ülkede çok tutulan codfish‘i çok çok beğenmedik, ama denenmeli, böcek sevenler ise çok daha başarılı tatların masada yerini aldığını söyleyebiliriz.

Portekiz şarapları ile ünlü olduğu için oldukça fazla şarap dükkanı ve küçük tadımlık şarap evleri de şehirde yer almakta.. Kentte yeşil şarap böyle evlerde denenmeli. Peynirlerini biz oldukça sevdik. Küçük barlarda çalan canlı müzikler de başarılı, gir çık için bile ayak basmaya değer. Ülkeye dönüşte Porto şarabının bol çeşidi hava alanında yer almakta, şehirde daha ucuzdur diyerek bavullara sarıp sarmalama yapmaya gerek yok. Tadılan şehirde kalsın, dönüşte alışveriş yapmak için hava alanı kullanılabilir.

Yine Lizbon’a özgü başka hangi içecekler var derseniz kaliteli ve ucuz Vişne likörünü tavsiye edebiliriz.

lizbon-portekiz-visne-likoru visne-likoru-lizbon-gurme

Lizbon Civarı..
Lizbon bir nehir kenarı kenti. Atlas okyanusuna son derece yakın. Civarında yer alan Sintra bölgeye gelenlerin mutlaka görmeleri gereken bir yer. Şehrin içinden trenle bölgeye varmak son derece kolay ve hesaplı. Taksi kullanmak isteyenler için de şunu belirtelim, İstanbul’da havaalanına gitmek için verdiğiniz bedeli burada 35 dakikalık şehirler arası yola veriyorsunuz.

lizbon-da-ne-yenir-portekiz

Sintra merkezindeki saray ve tepedeki Sintra kalesi ile Pena şatosu mutlaka görülmesi gereken yerler.. Sintra bölgesinde daha fazla zaman harcamak isteyenler için okyanusa dek uzanan korunmaya alınmış bir bölge var. Pena’dan göreceğiniz manzara gerçekten nefes kesici..

sintra-kalesi-lizbon-portekiz-gurme

Lizbon’un yakınındaki Cascais ve Estoril bölgesi ise bölgenin deniz merkezleri. Biz kısıtlı zaman içinde bu bölgelere gitmedik, gidenlerden mutlaka görülmeli ve deniz ürünü tadılmalı tavsiyesi aldık. Zamanı olanlar değerlendirmeli..

Tarihi dokusu geçmişte yaşanan ve yaklaşık 60 bin kişinin ölümü ile sonuçlanan deprem sonrası çok çok eskiye gidemeyen Portekiz’in başkentinde bahar gezisi düşünenlere tavsiyemiz yol uzun diye çekinmeyin ve mutlaka görün olacaktır.

Etiketler: Lizbon yemekleri, Lizbon mutfak kültürü, Lizbon yemek kültürü, Lizbonda nerede yenir, Lizbon gezi yazısı, Lizbon gezi rehberi, Lizbon gezilecek yerler, Lizbon mutfağı, Lizbon restoran rehberi

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın