Ana sayfa Rize Ne Yenir İçilir Liman Lokantası: Rize’de Kavurma Nerede Yenir?

Liman Lokantası: Rize’de Kavurma Nerede Yenir?

Liman Lokantası: Rize’de Kavurma Nerede Yenir?

Liman lokantası, Rize merkezde Çarşı mahallesinde, 1968 yılından beri üç kuşaktır aynı aile tarafından işletilen bir Anadolu mutfağı restoranı. Mekana girişimizde, bizi işletmenin yöneticisi İsmail bey karşıladı. Karadeniz insanına özel hoş sohbeti, her masa ile ayrı ayrı selamlaşıp müşterileriyle yakinen ilgilenmesi ve kibarlığıyla da ilk andan itibaren gönlümüzü hoş etti. Rize’de ne meşhur ve Rize’de ne yenir diye merak ediyorsanız Liman Lokantasını notlarınıza mutlaka alın.

Liman Lokantası Rize ne yenirRize’de nerede ne yenir?

Rize’de Kuru Fasulye Pilav Üzeri Döner Nerede Yenir?

Rize’de kuru pilav üzeri döner nerede yenir diye hiç dert etmeyin. Liman lokantasının spesiyali “Kuru fasulye pilav üzeri döner” ile başlayın tadıma. Alttaki pilavın buharıyla yayılarak gelen ve Karadeniz’den başka hiç bir yerde duyamadığımız o güzel tereyağı kokusu, odun ateşinde seyrine daldığımız döner etinin rayihasıyla buluşuyor; çömlekte lokumlaşasıya kadar pişmiş kuru fasulye de tabağın hem görselliğine hem de lezzetine katkıda bulunuyor.

Liman Lokantası Rize kuru fasulye pilav döner nerede yenirRize’de kuru fasulye pilav üzeri döner nerede yenir?

Liman Lokantası Rize kuru fasulye nerede yenirRize’de kuru fasulye nerede yenir?

Rize’de En İyi Kavurmacı

Rize’de en iyi kavurmacı bize göre tartışmasız Liman Lokantası. Rize’nin yerlisi dostlarımızın “Liman Lokantasına gidipte yemeden dönmemelisiniz” dediği bir diğer spesiyal olan kavurma, her sabah 05:00’da fırına girer ve 08:30 ile 10:00 arasında o koca kazan bitermiş. Biz ikindi saatlerinde gitmemize rağmen, şansımız yaver gitti de akşamki bir cemiyet yemeği için hazırlanmış olan kavurmadan birer porsiyon tatma ve o iştah açıcı dev kazanı ocakta fokurdarken görme imkanımız oldu.

Liman Lokantası Rize kavurma nerede yenirRize’de en iyi kavurmacı

Ve gördük ki; birazı sürünün yediği yayla çiçeklerinden, birazı pişirildiği odun fırınının isinden, çoğu da ustanın hünerli elinden gelen bu lezzeti tatmadan geri dönseydik, Rize gezimiz gerçekten eksik kalacakmış meğer. Bu nedenle siz siz olun, Rize yolculuğunuzun kahvaltı saatini, Liman lokantasının kavurma servis saatine denk getirmeye özen gösterin.

Liman Lokantası Rize yeme içme mekanları lokantalarRize kavurma nerede yenir?

Rize’de Etli Lahana Dolması Nerede Yenir?

Bu arada ara sıcak olarak gelen etli lahana dolmasını ve lezzeti kadar mayalandığı kaselerin estetiğiyle de göz dolduran yoğurdu anmazsak haksızlık olur. Karadeniz mutfağında onlarca farklı yemeği yapılan lahananın pek fanatiği olmayan, benim gibi ağır bir etoburu bile keyfe getiren bu dolmayı, bölgeye yaptığımız önceki gezilerde yediklerimizle karşılaştırdığımızda; özellikle baharat ayarı ve abartılmamış ekşi lezzeti ile bir adım önde olduğunu söyleyebilirim. Liman Rize’de etli lahana dolması yemeden sakın dönmeyin!

Liman Lokantası Rize etli lahana dolması nerede yenirRize’de etli lahana dolması nerede yenir?

Süt ürünlerinin yerel üreticilerden, et ürünlerinin ise Amasya’dan temin edildiği lokantada, yoğurt da yerel yöntemleriyle mayalanarak üretiliyor.

Liman Lokantası Rize'de kavurmacıRize kavurması nerede yenir, nereden alınır?

Yediğimiz lezzetleri taçlandırmak için tatlı seçeneklerimiz olan geleneksel Karadeniz fırın sütlacı ve bol fındıklı kadayıf arasından, biz tercihimizi sütlaçtan yana kullandık. Bu güzel sofranın sohbetine de yine Karadeniz usulü çöplü çayımızı katık ettik. Aklınızda olsun; çayın memleketinde çay süzgeç ile süzülerek geliyor, ince belli bardağınızda buharı tütmüyorsa orada yerellikten bahsedilemez. Zira çayın tadı yapraktan gelir ve bu coğrafyada “bir çöplü çayını içmeye geldik” diye misafirliğe gidilir.

Liman Lokantası RizeRize Liman Lokanta 1968

Bir sonraki Liman Lokantası buluşmasına kadar, çayınızın çöpü eksik olmasın. 😉

Lokantaya güzel bir video ile veda edelim. Sevgiler.

Rize kavurması


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Rize Lezzet Durakları için linke tıklayın.

Liman Lokantası

Adres: Çarşı Mahallesi Merkez / Rize
Telefon: 0464 2171568

Gurmex'i instagramda takip edin
Önceki makaleYeni Hünkar Mangalbaşı: Bahçelievler’de Ne Yenir?
Sonraki makaleODTÜ Mutfak Günleri 2018: Türk Mutfağının Evrimi
Şöyle irice bir kazan alalım. İçine; otuz küsur anne işi yaş günü pastası, yayıkta çalkalanmış babaanne tereyağı, babadan karne hediyeliği döner rayihası ekleyip, Karabük'ün yüksek ısılı demir fırınlarında yavaşça karıştıralım. Kulak memesi kıvamına gelince, ortaokul edebiyat öğretmeninden imla kılavuzu, yatılı okul günlerinden ev yemeği hasreti ekleyelim. Üniversitenin tuzu biberi olsun diye, İzmit körfezine deneysel “portakallı tavuk” girişimleri (öğrenci evinde ördek vardı da, biz mi yemedik?) serpelim biraz. İki taşım asistanlık yapmak üzere İstanbul ateşinde kaynatalım bu karışımı. Zaman zaman lezzet katsın diye, birer tutam dalış, motor, koşu, fotoğraf, trekking, hiking, medikal arama kurtarma, dağcılık, tiyatro, bisiklet, amatör radyoculuk falan katalım. Terbiyesi için, neredeyse tüm Anadolu'yu gezdirelim ki; Antep’ten İzmir’e, Kars’tan Rize’ye, her mutfaktan biraz koku sinsin üzerine. Buralar tadılıp sindirildikçe, “oralar” merak edilmez mi hiç? Dünya haritasının da üzerine çizikler atalım fırsat buldukça. Tarifim şimdilik böyle.. Halen İstanbul'da Göztepe civarlarında pişmeye devam ediyorum. Bir yandan doktorluk yapıyor, bir yandan da yediğimi, içtiğimi, gezip gördüğümü yazıyorum bu aralar. Bakalım, beğenecek misiniz elimden çıkanları?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here