Ana sayfa Eskişehir Ne Yenir İçilir Kırım Tatar Çibörek Evi: Eskişehir’de Çibörek Nerede Yenir?

Kırım Tatar Çibörek Evi: Eskişehir’de Çibörek Nerede Yenir?

748
0

Kırım Tatar Çibörek Evi: Eskişehir‘de Çibörek Nerede Yenir?

Çibörek denilince aklıma ilk Eskişehir gelir. Eskişehir denilince de Tatarlar.. Malumunuz Türkiye’de en çok Kırım Tatarı Eskişehir‘de yaşıyor. Tatarların hamur işlerindeki hünerlerini bilmeyenimiz yoktur. Size yazacağım mekanın mihenk taşını da Eskişehir ile özdeşleşmiş özel lezzetlerden biri olan çibörek oluşturuyor.

Aranızda “nihayetinde hamur işi bu kadar abartacak bir şey yok” diyenlerde olacaktır. Hatta farklı şehirlerde veya evlerinde bu lezzeti süper yapanlarda olabilir. Lakin Eskişehir‘e gelipte çibörek yemeden dönmek benim için şerri şerife mugayir bir harekettir 🙂

Eskişehir‘de hemen hemen her noktada bir çibörekçi ile karşılaşıyorsunuz. Fakat bu işi hakkıyla ve lezzetli yapan yani “Eskişehir’de en iyi çibörek nerede yenir” sorusuna cevap olacak mekan bence Kırım Tatar Çibörek Evi‘dir.

Odunpazarı‘nın tarihi otantik evlerini ve Kurşunlu Külliyesini gezdikten sonra hem acıkan karnınıza derman olacak hemde size farklı bir lezzet keşfinin mutluluğunu yaşatacak Kırım Tatar Çibörek EviMustafa Abdülcemil Kırımoğlu Kırım Tatar Müzesinin arkasında geniş ve ferah bir bahçede yer alıyor. Bu sakin ve huzurlu ortam dinlenmek içinde tercih edilebilir.

eskisehirde-ciborek-nerede-yenir-kirim-tatar-cigborek-eskisehir

Özellikle ilk defa yiyecekler için mekanı tavsiye ediyorum. Kızartma işlemi çok iyi yapılmış, yağı o kadar hafifki hiç rahatsız etmiyor. İncecik açılan hamuru, baharatı ve kıyması ile tam kararında.. Yumuşak desen yumuşak, kıtır desen kıtır, sulu desen sulu.. Aynı anda bir kaç farklı lezzet deneyimi yaşayacaksınız.

Ben mekana açıkçası sağlam bir kahvaltıdan 1-2 saat sonra yarı tok gittim. Amacım sadece tadım yapmak ve namını daha önce duyduğum mekan ile ilgili bir fikir sahibi olmaktı. Ancak bir oturdum pir oturdum arkadaş 🙂

O kadar lezzetliydi ki çayla beraber 1,5 porsiyona tekabül eden sıcak sıcak 7 tane çibörek yedim. Tabi ikram edilen kırmızı biber turşularının da çok yememde kabahati var. Arzu ederseniz yanında ayranda güzel seçim olur.

eskisehirde-nerede-ne-yenir-ciborekciler-manticilar-lokanta-restoranlar-yeme-icme-gurme-gezi-rehberi-blog-kirim-tatar-ciborek-evi-eskisehir

Masaya ilk teşrif eden acı kırmızı biber turşusu gerçekten çok başarılı.. Eğer yeriniz kalırsa baklavayı andıran içinde incir ve ceviz bulunan samsa tatlısına mutlaka şans veriniz. Hem çok hafif hem de çok lezzetli.. Bunun dışında mantısı ve sarması da enfes..

eskisehirde-samsa-tatlisi-nerede-yenir-kirim-tatar-ciborek-evi-odunpazari-eskisehir

eskisehirde-ev-yapimi-manti-nerede-yenir-kirim-tatar-ciborek-evi-odunpazari-eskisehir

Mekan temiz, personel ilgili, kibar ve güler yüzlü.. Küçük bir yer olduğu için yoğunluğa bağlı olarak serviste aksama olabiliyor. Fiyat gayet uygun, 1 porsiyon yani 5 adet çi börek 10 TL. Kredi kartı, bankamatik kartı ve türevleri geçmiyor. Kasada ki abla cashleri görelim diyor 🙂

Eğer Eskişehir‘e yolunuz düşerse mutlaka gezmeniz gereken noktalardan biri zaten Odunpazarı olacaktır. Odunpazarı‘na kadar gelmişken Kırım Tatar Çibörek Evine uğramadan gitmeyin derim.

Uğrarsanız beni hatırlayın..

kirim-tatar-ciborek-evi-telefon-adres-iletisim-odunpazari-eskisehir

Kırım Tatar Çibörek Evi (Kırım Tatar Müzesi Arkası)
Adres: Orta Mahallesi, Şeyh Şemsettin Sokak, Vakıflar Müdürlüğü Karşısı No: 15/1 Odunpazarı / Eskişehir
Tel: 0222 2206510 – 0554 9086974

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here