İzmit Gezi Rehberi: Kocaeli Gezilecek Yerler

İzmit Gezi Rehberi: Kocaeli Gezilecek Yerler, Nikomedya’dan Bugüne Uzanan Yolculuk..

İzmit Kocaeli; Nikomedya.. Bitinya.. Ve Bugün İzmit

nicomedia-izmit-bitinya-tarihi

İzmit Kocaeli Tarihi

İzmit’te yapılacak, görülecek, gezilecek, yenecek ne varsa bu ve bundan sonraki bir kaç yazıda bahsetmek istiyorum.

Yapılacaklar listesi başında bir İzmit yürüyüşü tavsiyemdir..

İzmit merkezde bulunan eski tren yolu şimdilerde yürüyüş yolu olarak kullanılıyor.. Harika bir yol.. Asırlık çınar ağaçlarının gölgesinde uzun bir yürüyüş yapmanızı ve şehri bu açıdan görmenizi öneririm.

izmit-eski-tren-yolu-gezi-rehberi

Yürüyüş yolu sonunda bulunan Saat Kulesi ve Av Köşkü gezilip görülmesi gereken tarihi mekanlar arasında..

izmit-saat-kulesi-gezi-rehberi-gezilecek-yerler-tarihi-yerler-muzeler

av-kosku-izmit-nerede-nasil-gidilir

izmit-av-kosku-eserleri-gezisi

Saat Kulesi yakınında bulunan Şelale Cafe, uzun bir yürüyüş sonrası manzara eşliğinde kahvenizi yudumlamak için nezih bir mekan.. Şelale Cafe’yi başka bir yazımda daha detaylı anlatacağım.

selale-park-cafe-izmit-ne-yenir-gezi-rehberi

İzmit adım adım gezilesi, hoş bir şehir.. Sahil kesimde gezilip görülebilecek bir Denizaltı müzesi mevcut. Marinada bir yürüyüş ve meşhur İzmitli çiçekçiler eşliğinde eğlenceli bir zaman dilimi geçirmek mümkün 🙂 Sahil boyu dinlenip bir şeyler atıştırabileceğiniz mekanlar da var. Denize çok yakın olması sebebiyle de buralar cazip bir hale geliyor.

denizalti-muzesi-izmit-nerede-nasil-gidilir

Meşhur Fethiye Caddesinde ise alışveriş için pek çok mağaza bulunuyor.  Fethiye Caddesi İzmit ve İzmitliler için ortak bir buluşma noktası olup çokça önemlidir 🙂

fethiye-caddesi-izmit-nasil-gidilir

fethiye-caddesi-izmit-nerede-gece

İzmit‘e adım attığım andan itibaren karnım tok olsa dahi yaptığım ilk şey simit almak oluyor ve sıcak sıcak simit yemenizi tavsiye ediyorum. Türkiye’nin en gevrek, en leziz simidi şüphesiz İzmit’te yenir 🙂 Fethiye Caddesi boyunca pek çok simitçi ve simit müptelaları görebilirsiniz 🙂

izmit-simiti-nereden-alinir-nerede-yenir

Yürüyüş yolu üzerinde bulunan Fevziye Camii ve Yeni Cuma Camii mimari açıdan önemli yapılar arasında yer alıyor.

fevziye-camii-izmit-nerede-nasil-gidilir

Fevziye Camii’nin ilk inşasının Mimar Sinan tarafından yapıldığı biliniyor. Yeni Cuma Camii de Mimar Sinan eseri..

yeni-cuma-camii-izmit-nerede-nasil-gidilir-izmit-rehberi

Başka bir gezi mekanı Derince 60 Evlerde bulunan Harikalar Sahili olacaktır. Harikalar Sahili’nde masal kahramanları ile süslenmiş büyük bir park ve deniz kenarına kurulmuş birçok kafeterya bulunuyor. Rapunzel’den Çizmeli Kediye.. Nasreddin Hoca’dan Şirinler’e kadar pek çok çizgi film ve masal kahramanı görmek mümkün. Özellikle çocukların çok ilgisini çekecek görsel bir şölen var burada. Çocuklarınız park ve bahçelerde eğlenceli vakit geçirirken siz denizin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle yaz akşamlarında canlı müzik eşliğinde ailece gidebileceğiniz güzel mekanlar var.

harikalar-diyari-sahili-derince-izmit-gezi-rehberi

Bunun dışında gezilebilecek 81 dönümlük arazi üzerine kurulu Gölcük Kavaklı Sahilinde adeta yok yok. Amfi tiyatro, çocuk oyun alanı, lunapark, iki futbol sahası, iki tenis kotu, basketbol, voleybol sahaları, süs havuzları, koşu yolu, balıkçı barınakları vb. Kavaklı Sahil Parkı, vatandaşların bölgedeki en gözde uğrak yeri olmasının yanı sıra, kutlamaların ve törenlerin yapıldığı seçkin bir mekan..

golcuk-kavakli-sahili-izmit-nerede-nasil-gidilir-gezi-rehberi

İzmit için olmazsa olmaz dediğimiz diğer bir yerde Kartepe.. Kartepe,İzmit‘i tepeden seyre dalabileceğimiz güzellikler diyarı.. Kar yağdıysa manzaramız çok daha şahane. Kayak merkezi olması da kayak sporunu sevenler için tercih sebebi oluyor. Kartepe güzergahında oldukça güzel mekanlar var.. Yine başka bir yazıda bahsetmek üzere bu kısmı atlıyorum.

kartepe-izmit-nerede-nasil-gidilir-ne-yapilir-seyahat-rehberi

kartepe-izmit-nerede-nasil-gidilir-ne-yapilir-gezi-rehberi

İzmit‘e gelip de Maşukiye görülmeden gidilmez. Sapanca Gölü‘nün hemen kıyısında ve Kartepe zirvesinin eteklerinde yer alması sebebiyle bir doğa harikası niteliğinde..  Temiz hava ve panoramik manzara için tercih edilesi bir beldemiz. Kartepe Ormanları ve Kuzu Yaylası ile günübirlik turizm için elverişli. Butik otelleri ve doğa ile baş başa mekanları ile oldukça cazip bir yer haline geliyor.

masukiye-izmit-nerede-nasil-gidilir-ne-yenir-gezi-rehberi

KERPE

Denize girmek isteyenler için tavsiyemiz Kandıra‘ya 10 km, İzmit‘e 50 km. uzaklıkta masmavi deniziyle sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir Karadeniz köyü olan Kerpe..

kerpe-izmit-gezi-rehberi

Karadeniz‘in hırçın dalgalarının etkilemediği Kerpe, doğal koylara, 150 m. mesafeye kadar sığ bir denize ve eşsiz kumsallara sahiptir.

kerpe-izmit-nerede-nasil-gidilir-yuzulecek-yerler-rehberi

Zengin balık çeşidi, tertemiz çam havası, bozulmamış doğal plajlarıyla Kerpe adeta bir tutku gibidir. Denizi özellikle çocuklu aileler için idealdir. Deniz, 150 metre ileride bile bazı yerlerde boyu geçmeyecek kadar sığdır.Eskiden pek bilinmeyen Kerpe, tanıyanların kıskançlıkla kendilerine sakladıkları bir yerdi. Günümüzde Kerpe’ye olan talep oldukça artmıştır.

kerpe-izmit-nerede-nasil-gidilir-gezi-rehberi

KEFKEN

Kandıra’ya bağlı olan kıyı yerleşimleri arasında en gelişmiş olanı, ilçe merkezine 20 km. uzaklıktaki Kefken’dir. Denizi, kumsalları ve çam ormanlarıyla Kerpe gibi vazgeçilmez bir yer olan Kefken’e 1 km. mesafede Kovanağzı plajı bulunmaktadır.

kefken-izmit-kandira-nasil-gidilir-gezi-rehberi

Karadeniz’in ender adalarından biri olan Kefken Adası, batı cepheli olması sebebiyle çok nadir dalga alan, sanki çocuklar için tasarlanmış gibi sığ ve temiz denizi, taşsız, ince kumlu kumsalı ve arkasındaki yemyeşil ormandan aldığı temiz havasıyla görülmeye değer bir yerdir.

kefken-izmit-kandira-nerede-gezi-rehberi

Akdeniz‘in tuz oranı yüksek denizinden, yaz aylarının kavurucu sıcağından, uzun yolculuklardan, yabancı turistlerden ve turistik fiyatlardan etkilenmeden temiz bir denizde yüzüp, şifalı kumlarda güneşlenmek, huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir tatil yöresidir.

kefken-izmit-kandira-nerede-yuzulur-ne-yapilir-rehber

Kerpe’de eşsiz güzellikteki Pembe Kayalıklar ise birçok insanın buraya gelmesi için önemli bir sebep durumundadır. Kerpe Kayalıklarında, ayrıca ilginç mağaralar da bulunmaktadır. Özellikle kayaların altındaki boşluklar, dalış sporu meraklıları için idealdir.

pembe-kayalar-kefken-izmit-nerede

pembe-kayalar-kefken-izmit-nasil-gidilir

CEBECİ

Kandıra‘ya 27 km. uzaklıktaki Cebeci, tertemiz denizi, kumsalları, çam ormanlarıyla ideal bir tatil cennetidir. Özellikle ekonomik açıdan elverişli şartlara sahip olması Cebeci‘yi kalabalık ailelerin vazgeçmeyecekleri bir yöre yapmıştır.

cebeci-sahili-izmit-ne-yapilir-nerede-yuzulur

Cebeci‘de diğer Kandıra sahillerinde olduğu gibi deniz mevsimi Haziran ortasında başlar ve Ağustos sonuna kadar devam eder. Cebeci sahilleri incecik, tene yapışmayan kumsalı ve gün batımında güneşin eşsiz renklerinin deniz ile kucaklaşmasıyla oluşan “Gurup Vakti tatilcilerine güzel duygular yaşatır.

cebeci-sahili-izmit-nerede-nasil-gidilir-gezi-rehberi

SARISU

Kandıra merkezine 8 km. uzaklıktaki Babaköy sınırları içerisinde bulunan Sarısu, ismini taşıyan deresinde sazan, tatlı su levreği, kefal ve çeşitli tatlı su balıkları avlanabilecek, çadır turizmi açısından son derece elverişli yeşil alanlara sahip bir yöredir.

sarisu-sahili-izmit-nerede-nasil-gidilir-gezi-rehberi

Sarısu Deresi, 1 km. uzunluğundaki sahile, paralel akarak kumsal bitiminde denize kavuşmaktadır. Kumsala ulaşmak amacıyla sazlarla kaplı bu dereyi geçmek için tekne ya da kayıklar kullanılmaktadır. 8-10 kişi taşıyabilen kayıklar sahile gitmek isteyenleri, sazlıkların arasından macera filmi sahnelerini aratmayacak şekilde istedikleri yere ulaştırmaktadır.

sarisu-sahili-izmit-nerede-yuzulur-ne-yapilir-gezi-rehberi

KARAMÜRSEL

İzmit Körfezi‘nin güney kısmında bulunan Karamürsel sahili eşsiz doğası ve yeşilliği ile piknikçilerin uğrak yeridir. İsteyenin piknik yaptığı, isteyenin çocukları ile oynayıp şen kahkahalar attığı haftanın stresinin atıldığı özel bir mekan olarak yöre halkı için önemli bir yer tutar.

karamursel-izmit-nerede-nasil-gidilir-gezilecek-yerler

Geniş bir sahili bulunan Karamürsel’de akşam olunca herkes sahile akın eder. Özellikle yazın her gece kalabalık olan sahilde insanlar ya kordon boyundaki banklara oturarak denizi izleyip, çay bahçelerinde derin sohbetlere dalarlar.

karamursel-izmit-ne-yapilir-nerede-yuzulur

GEBZE

 İstanbul‘a çok yakın ilçemiz Gebze‘de ise Osman Hamdi Bey Müzesi gezilip görülebilecek yerler arasında. Özellikle resim sanatı ilginizi çekiyorsa ve tarihi gezilerden hoşlanıyorsanız tercih edebilirsiniz. Müzede Osman Hamdi Bey‘e ait kişisel eşyalar ve resim çalışmalarının birebir örneklerini görmek mümkün.
osman-hamdi-bey-muzesi-izmit-gebze-nerede-nasil-gidilir
osman-hamdi-bey-muzesi-izmit-gebze-gezi-rehberi
Gebze‘nin günyebatısında, ilçe merkezine 6 km. uzaklıktaki Eskihisar, İstanbul – Ankara karayolu ve Gebze İstasyonu ile bağlantılıdır. Eskihisar – Topçular (Yalova) arasında feribot seferleri bulunmaktadır. Eskihisar Köyü tarihi ve mistik kokusu, balıkçıları, limanı ve kalesi ile dinlendirici bir özelliktedir.
eskihisar-koyu-izmit-gebze-ne-yapilir-gezilecek-yerler
Darıca ilçesi merkezine 1 kilometre uzaklıkta bulunan Eskihisar Kalesi, İstanbul – Ankara karayolu ve Gebze istasyonu ile bağlantılıdır. Eski çağlarda İzmit Körfezi’nin güneyindeki geçişi kontrol altında tutan önemli bir geçit noktası durumundaydı. Bugün ise Körfez’in en önemli geçiş noktası konumundadır. Deniz kıyısında ve dik yamaçlı bir tepe üzerine inşa edilen kale, Bursa – İstanbul feribot hattında yolculuk edenlerin rahatlıkla görebileceği bir konumdadır.
eskihisar-kalesi-izmit-gebze
Kalenin Bizans döneminde, limanı korumak amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Osmanlılar tarafından da kullanılan kale 1998 yılında restore edilmiştir. Kale antresi zaman zaman konser ve benzeri etkinlikler için kullanıma açılmaktadır. Bizans İmparatoru I. Manuel Komnenos tarafından dikdörtgen planlı, 4 kapılı ve 10 burçlu olarak yaptırıldığı sanılan kalenin ana girişi iki yuvarlak burç arasından kuzey cephededir. Binanın altında 8 sütunlu ve 15 kubbeli Bizans sarnıcı ile 1.025 seyirci kapasiteli tiyatro ortaya çıkarılmıştır.
eskihisar-kalesi-izmit-gebze-nerede-nasil-gidilir
BAYRAMOĞLU
Bayramoğlu Gebze‘ye bağlı, İstanbul ve İzmit‘in ikinci konut ağırlıklı bir dinlenme merkezidir. Temiz denizi, kumsalı ve modern dinlenme tesisleri ile çeşitli alternatifler sunmaktadır.
TAVŞANCIL
Orhangazi tarafından 14. yy’da kurulmuştur. Sahilde ve yamaçta olmak üzere iki bölümden oluşur. Asıl Tanvancıl yamaçta olanıdır. Burada 19 yy.’dan kalma tescilli ahşap ve kagir denize nazır konaklar bulunmaktadır. Aşağı Tavşancıldan ise; demiryolu ve D-100 karayolu geçmektedir. Restoran, çay bahçeleri ve barınakları bulunan Tavşancıl sahil düzenlemesi yapılmış şirin bir beldedir.
tavsancil-izmit-nerede-gezi-rehberi

Doğa gezileri ve hayvan severler için başka bir tercih ise Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Kuş Cenneti olabilir. Ayrıca okul gezilerinde de yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. İçinde çeşitli müzeler, çocuk parkı ve Japon bahçesi de mevcut. Şehirden uzaklaşmak ve çocukları mutlu etmek için harika bir fırsat diye düşünüyorum. Aynı zamanda çocukların hayvanlar hakkında bilgilenmesi ve onları yakından görmeleri açısından değerlendirilmeli..

darica-faruk-yalcin-hayvanat-bahcesi-nerede-nasil-gidilir

Kısa bir Kocaeli İzmit turundan sonra simit yemeden ve pişmaniye almadan bu güzel şehirden ayrılmayın derim.

Tabi ki bizi de hatırlayın 🙂

Sevgiler..

Bu Rehber hazırlanırken Kocaeli Belediyesinden destek alınmıştır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın