Haşhaş’ın Faydaları ve Zararları

Haşhaş, genelde diş hekimlerinin kullandığı bir bitki türüdür. Dişlere faydası oldukça yüksek olduğundan ve bir ağrı kesici niteliği taşıdığından dişçiler tarafından tavsiye edilir. Bu makalemizde de sizlere haşhaş’ın hem faydalarından, hem de zararlarından bahsedeceğiz.

Ağrı kesici bir madde türüdür. Pek çok ağrı kesicinin içerisinde de tozu bulunur. Bu şekilde ağrılar daha da hafifler, sizlere de daha büyük kolaylıklar sağlar. Bunun dışında yumuşatıcı bir özelliği daha vardır. Solunum yollarını kolayca açması ile bilinir. Solunum yolu enfeksiyonu çeken bir kişi veya nefes almakta zorlanan bir kişi kolaylık ile tüketerek bu sorundan tamamen kurtulabilir. Balıkyağı yerine kullanılır. Kabızlığa çok iyi gelir. Mesane gibi hastalıklardan da tamamen arınmanızı sağlar. Tohumları kalp hastalarına çok iyi gelmekle beraber pek çok kalp hastasına da doktorlar tarafından dozunda kullanımı önerilir. Uyku sorunlarını çözen bir özelliği vardır. Uyku sorunu çeken pek çok birey haşhaş tohumu kullanarak uyku sorunlarını ortadan kaldırabilir.

hashas-neye-iyi-gelir

Haşhaş ‘ın zararları ise; küçük çocuklar tarafından kullanımı oldukça sakıncalıdır ve önerilmez. Nedeni ise bir çocuğun kullanımı durumunda ölüm ile sonuçlanacak kadar büyük sonuçlara yol açabilir. Sinir sistemini etkilediğinden dolayı kimi zaman kalp ritmini düşürür. Bu sebeple kalp ile ilgili sağlık sorunu yaşanmasına neden olabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın