Ana sayfa Bursa Ne Yenir İçilir Haliç Hatay Sofrası: Bursa’da Antakya Mutfağı ve Yemekleri

Haliç Hatay Sofrası: Bursa’da Antakya Mutfağı ve Yemekleri

Haliç Hatay Sofrası yazısı ile lezzet rotamıza Bursa‘da başka örneği olmayan bir restoranı aldık. Yöresel Antakya mutfağı ve Hatay yemekleri servis eden Haliç Hatay Sofrası biz de iz bırakan bir deneyim oldu.

Bildiğiniz üzere Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na layık görülen Hatay mutfağının birbirinden eşsiz lezzetleri tescillendi. Mutfağındaki 600 çeşit yemek ve tatlının yanı sıra bu mutfak kültürünün yaşatılmasını başaran medeniyetler şehri Hatay, Gaziantep‘ten sonra Türkiye‘den bu ödüle layık görülen ikinci şehir oldu.

Haliç Hatay Sofrası Bursa
Bursa’da Antakya Mutfağı

Bizde Bursa’da Hatay mutfağının en iyi temsilcilerinden biri olan restoranı ziyaret edelim istedik. Haliç Hatay Sofrası Bursa merkezde üç katlı, geniş ve ferah bir yerde hizmet veriyor. Kültür yakınlığı nedeni ile genelde Arap müşterisi yoğunlukta olsa da restoran Bursalılardan da epey bir ilgi görüyor.

kabak borani çorbası
Kabak Borani

Bursa’da Hatay Yemekleri

Ziyafete kabak borani çorbası ile başladık. Şüphesiz içtiğimiz en güzel çorbalar arasında yerini aldı. Ana yemekte Antakya mutfağının olmazsa olmazı tepsi kebabı ve testi kebabı ile resitali sürdürdük. Gerçekten çok lezzetliydiler. Haliç Hatay Sofrası menüsünde deneyemeyip bir sonraki ziyarete bıraktığımız Kağıt kebabı, Tuzda tavuk, Tuzda kuzu, Belan tava ve Arap tava’da yapılıyor.

Bursa'da Hatay mutfağı
Tepsi Kebabı
Bursa'da tepsi kebabı
Tepsi Kebabı

Birbirinden lezzetli Hatay’a has mezeler masanın zaten olmazsa olmazları arasındaydı. Kısır (iç), Humus, Zahter, Mücver, Tuzlu yoğurt salatası, Bakla ezmesi, Zeytin salatası, Muhammara ve mütebbel lezzeti ile en çok dikkatimizi çeken mezeler oldu.

Bursada antakya mutfağı

Bursa'da en iyi hatay yemekleri

Haliç Hatay Sofrası Nefis Antakya Künefesi Yapıyor

Kapanışta altın vuruşu özel Hatay künefesi ve kireçte kabak tatlısı ile yaptık. Künefesi çok güzel ve hafifti. Künefesinden tutun içindeki peynirine kadar hepsi Hatay’dan getiriliyor. Bu künefeyi yedikten sonra insan kendine daha önce yediklerimiz neydi acaba diye sormadan edemiyor. Bu arada Antakya’da kadayıfa künefe denir. Künefe kadayıfa nazaran daha kalın ve tane tanedir. 🙂

Bursa'da Antakya künefesi nerede yenir
Orijinal Antakya Künefesi

Fiyat performans gayet iyi, böyle lüks ve özel hizmete göre hatta bedavadan biraz pahalı diyebiliriz. Tek kişilik tepsi kebabı 22 TL, Künefe ise 15 TL. Alkolsüz mekanda kredi kartı geçiyor.

Haliç Hatay Sofrası Bursa

Bursa Haliç Hatay Sofrası
Gurmex Bursa Haliç Hatay Sofrası deneyimini gururla sundu. 🙂

Haliç Hatay Sofrası yemeğimize Testi Kebabı videosu ile veda edelim. Uğrarsanız bizi hatırlayın.

Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Bursa Restoranları için linke tıklayın.

Haliç Hatay Sofrası Bursa

Adres: Muradiye Mahallesi, Çekirge Caddesi No: 45 Osmangazi / Bursa
Telefon: 0224 221 00 31
Çalışma Saatleri: 10.00- 24.00

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here