Ana sayfa İstanbul Ne Yenir İçilir Dondurmacı Yaşar Usta: İstanbul’da Dondurma Nerede Yenir?

Dondurmacı Yaşar Usta: İstanbul’da Dondurma Nerede Yenir?

Dondurmacı Yaşar Usta : İstanbul’da Dondurma Nerede Yenir?

Dondurmacı Yaşar Usta, 1962 yılında başladığı dondurma işinde tüm enerjisini, kendisi gibi Arnavut göçmeni olan ustası Hıfzı Yorgun’un yanında öğrendiği ilke ve prensiplere sıkıca bağlı kalarak, üreteceği dondurmalarda kullanacağı meyve ve sütlerin en saf ve en kalitelisini bulmak için harcıyor. Türkiye‘nin neresinde olursa olsun yılmadan, üşenmeden, aşkla, sevgiyle getirdiği malzemelerden dondurma üretmeye ilk günkü heyecan ile Bostancı şubesinde halen devam ediyor. Bu yüzden tüm en iyi dondurmacılar listesinde ilk sıralarda kendisini mutlaka görürsünüz. Sizce bu başarı tesadüf mü? Bence değil, nedenine sorularla birlikte bakalım..

en-meshur-guzel-unlu-dondurmacilar-istanbulun-en-iyi-dondurma-dondurmasi-dondurmacisi-dondurmacilar-yusdo-yasar-ustanin-sorbe-ve dondurma

Siz hiç daha önce çok meşhur bir dondurma veya restoran zincir sahibinin her gece Bayrampaşa halinde en taze ve en kaliteli meyveleri sizler için bulmaya ve almaya bizzat gittiğini duydunuz mu? Peki sırf sütün kalitesi bozulmasın diye süt kaynatma makinesi kullanmamakta ısrar edip, bakır tencerelerde sütleri kendi kaynatan bir patron gördünüz mü? Veya içinde başta boraks olmak üzere başka kanserojen maddeler barındırdığı için dondurmalarını servis ederken kornet külahı ve çikolata sos asla kullanmayan bir dondurmacı işittiniz mi? Halbuki ne de çok seviyoruz değil mi çikolata soslarını ve kornet külahlarını..

istanbulda-dondurma-nerede-yenir-yasar-usta-dondurma-ve-sorbe-istanbul-yusdo

Ben tüm bunları duyduğumda gerçekten çok şaşırdım ve hayranlığımı gizleyemedim. Meyvelerin alımından, temizlenmesine.. sütlerin seçiminden, dondurmanın yapılışına ve külahların özel olarak üretilmesine kadar işin başında olan, personeli ile birlikte gece gündüz birlikte çalışan bir patrondan bahsediyoruz. Aslında başarıları ve lezzetleri bu yüzden tesadüf değil.. İşin ruhunda inanmak, sahiplenmek ve sevmek var.

İşte o yüzden benim için “İstanbul’da dondurma nerede yenir?“,”En iyi dondurmacılar“,”İstanbul’un en iyi dondurmacısı” gibi soruların cevabı kesinlikle Dondurmacı Yaşar Usta‘dır.

istanbulun-en-iyi-dondurmacisi-dondurmacilari-dondurmaci-yasar-usta-yusdo-istanbul

Özellikle belirtmek isterim ki Yaşar Usta Dondurmalarının en önemli özelliği lezzetinin yanında, yerken insana mutluluk vermesidir. İnsan dondurma yerken heyecanlanır mı? Ben Dondurmacı Yaşar Usta‘nın dondurmalarını ve sorbelerini yerken heyecanlanıyorum. Kullanılan malzemelerin hepsi mevsimsel, kaliteli ve tamamen doğal..

Onlarca çeşit dondurma içinde bir tane kötü dondurma olmaz mı arkadaş? yok işte.. Tahinli dondurması ve karadut dondurması efsane.. ananas, şeftalikavun, limon, ceviz, sakızlı, bademvişne, çilek, kırmızı erik, Türk kahveli ve Antep fıstıklı dondurmalar çok başarılı..

Hangi birinden bahsedeyim ben bile bilmiyorum. Manda sütü ile yapılan kaymaklı dondurmadan mı? yoksa bu yaşta utanmadan koca adama yedirdikleri cici bebeli dondurmadan mı?

istanbulda-en-iyi-sorbe-dondurma-nerede-yenir-sorbeciler-dondurmaci-yasar-usta-istanbul

Dondurmacı Yaşar Usta, Türkiye‘de gurme dondurmacılığı başlatan ve bir kaç nesli sorbeye alıştıran Türkiye’nin duayen dondurmacısıdır.

Peki bu kadar bol çeşit içinde kombinasyonu nasıl yapacağız? işte bu sorunun cevabı oldukça zor.. Damak tadına göre çok göreceli olan bu kavrama kendi tercihlerim doğrultusunda cevap vermek istiyorum.

Şeftali, çilek ve bitter iyi bir tercih.. kavun ve çikolata ikilisi birbirine çok yakışıyor. Çifte kavrulmuş Antep fıstıklı dondurmanın tadına bakmazsanız inanın hatırı kalır. Cevizli, bademli ve kestaneli ise güzel bir alternatif..

dondurmaci-yasar-usta-dondurma-ve-sorbe-fiyatlari-fiyat-listesi-subeler-istanbul

istanbul-avrupa-yakasinin-en-iyi-meshur-guzel-dondurmacisi-dondurmasi-yasar-ustanin-dondurma-ve-sorbesi

Ekşi dondurma sevenlere ise klasik vişne, limon kombinasyonunu öneririm. Peki ya ekşi seven ama çok aşırı ekşi sevmeyenler ne yapmalı? Elbette onlar için kırmızı erik seçimi dondurma keyiflerini taçlandıran en güzel unsur olacak.. kestaneli ve incirli dondurma ise tavsiye edebileceğim en güzel bonuslardan..

Edirne‘den Kars‘a gittiğim her yerde dondurma mutlaka denerim. Üstüne basa basa söylüyorum ki Dondurmacı Yaşar Usta, Türkiye’nin en iyi sorbe dondurmasını yapan kişidir.

Glütensiz dondurma arayanlar için güzel haber hiç bir dondurma ürünlerinde glüten yok. Sorbe dondurmalarda %2 toz şeker kullanılıyor. Meyvelerin kendi şekeri ile birlikte oran sadece %8’e ulaşıyor. Dondurmalarda ise toz şeker oranı %8..

en-iyi-dondurmacilar-avrupa-yakasi-istanbul-dondurmaci-yasar-usta-yusdo

Peki Dondurmacı Yaşar Usta’nın dondurmalarının sırrı nedir? Neden bu kadar lezzetli? Bu sorunun da cevabını dilim döndüğünce vermeye çalışayım. Öncelikle dondurmalar sadece mevsim meyvelerinden ve günlük yapılıyor.

Benim bir dondurmada aradığım en önemli ölçü, özellikle meyveli dondurmalarda aroma kullanılmamasıdır. Dondurmacı Yaşar Usta‘da serinlerken, meyveleri sanki dalından koparıp taze taze yiyor hissine kapılıyorsunuz. Bir karadutlu dondurma yedim.. dondurma mıydı yoksa karadutun kendisi mi hala düşünüyorum. Yine Manda sütlü kaymaklı dondurmanın böylesini başka bir yerde bulabileceğiniz hiç sanmıyorum.

en-iyi-gurme-dondurmaci-dondurmaci-yasar-usta-istanbul

Mekanda Dondurma üzerine sürekli bir AR-GE çalışması var. Mevsiminde değişik meyveler denenerek yeni çeşitler üretmeye çalışıyorlar. Ramazan ayında hurmalı dondurma, hatta Frenk inciri (kaktüs meyvesi) dondurması bile var.

Genel olarak bulabileceğiniz dondurma çeşitleri; fıstıklı dondurma, Maraş dondurma (keçi sütü), kaymaklı dondurma (manda sütü), çifte kavrulmuş fıstıklı çikolata dondurması, Türk kahveli dondurma, yoğurtlu dondurma, bademli dondurma, tahinli dondurma, karamelli dondurma, cevizli dondurma, kestaneli dondurma, beyaz çikolatalı dondurma, cici bebe dondurması, sakızlı dondurma, tarçınlı dondurma, bitter çikolatalı dondurma ve kaymaklı dondurma (inek sütü)..

istanbulda-en-iyi-dondurma-nerede-yenir-dondurmaci-yasar-usta-sorbeler-dondurmalar-istanbul

Sorbe çeşitleri ise; Frenk inciri sorbe, armut sorbe, limon sorbe, kara üzüm sorbe, kayısı sorbe, balkabağı sorbe, vişne sorbe, kavun sorbe, muz sorbe, incir sorbe, böğürtlen sorbe, kırmızı erik sorbe, şeftali sorbe, mandalina sorbe, şeftali sorbe, nar sorbe ve çilek sorbe..

dondurmaci-yasar-usta-nerede-nasil-gidilir-adres-telefon-iletisim-istanbul

Franchising vermeyen Dondurmacı Yaşar Usta‘nın el emeği ile üretilen dondurmalarının servis edildiği Bostancı, 4. LeventBakırköy, Cihangir, Kadıköy, Koşuyolu, Çengelköy, Bağdat caddesi, Ispartakule, Maltepe, Çekmeköy ve Batışehir olmak üzere toplam 12 şubesi var.

Gerçek meyvelerden yapılmış, gerçek dondurma yemek isteyenler için gidilecek mübalağasız tek yer.. Yediğiniz dondurmanın gerçek meyve lezzetini son damlasına kadar iliklerinizde hissedeceksiniz.

yasar-ustanin-sorbe-ve-dondurmalari-istanbul

Eşinizi, dostunuzu, çocuklarınızı ve misafirlerinizi güvenle götürebilirsiniz. Ben Dondurmacı Yaşar Usta’nın Sorbe ve Dondurmalarını bugüne kadar kime yedirdiysem her seferinde kulaklarım güzel anılar ve tepkiler ile çınladı.

Uğrarsanız mutlaka sizde kulaklarımı çınlatın..

Sevgiyle kalın..

Diğer İstanbul Lezzet Durakları için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.


Yaşar Usta’nın Sorbe ve Dondurması
Adres: Konaklar Mh. Akçam Cd. No: 17/F 4. Levent – Beşiktaş / İstanbul
Tel: 0212 3253864
Çalışma saatleri: Yaz (09:00-03:00) | Kış (09:00-22:00)
Dondurmacı Yaşar Usta Fiyat : 1 top dondurma veya sorbe 2 TL

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here