Cinque Terre Rehberi: Cinque Terre’de Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Yapılır?

Cinque Terre Rehberi: Cinque Terre’de Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Yapılır?

Cinque Terre Gezi : 5 Köyden fazlası.. (Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore)

Yaz ayında kendimize ilk yol tercihi olarak İtalyanların meşhur 5 köyü – Cinque Terre‘yi belirledik.

Cinque Terre, İtalyan Rivierasının engebeli sahillerden oluşmuş bir bölgesidir. La Spezia şehrinin batısında, Genova ve Livorno arasında, Ligurya bölgesinde yer alır. Cinque TerreBeş Toprak” demektir ve şu köylerden oluşur: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore..

Havaların ısınması ile seferlerin başladığı İstanbulGenova uçuşu sonrasında hiç Genova’da vakit kaybetmeden gezimizin konaklama yeri olan Levanto’ya ulaşmak için Genova tren garından yola çıktık. Hedef Cinque Terre ise konaklamak için en ideal yer Levanto..

levanto-italya-nerede-nasil-gidilir-gezi-rehberi

Biletlerinizi trene binmeden kendiniz işletmelisiniz, bu önemli çünkü işletilmeyen biletin geçerliliği yok! Makineler ise her istasyonda mevcut, aynı zamanda her istasyonda cafe‘de bulunmakta, tren beklerken kahve içiyorsunuz zaten.. ya da alışmanız gereken şey 🙂

Belki bol bol pizza ya da makarna yemeye hazırsınız ama kahve tüketiminizin de çoğalacağına (istemsiz şekilde) hazır olmalısınız.

cinque-terre-ne-yenir-nerede-yenir-pizza-gurme-rehberi

İtalyanlar her daim espresso içse de saat 11:00’den sonra cappucino‘yu genelde içmiyorlar. Makarna‘da spagetti tüketimi ise kaşıksız, doya doya yiyin der gibi..

cinque-terre-italya-cappuccino-ne-icilir-nerede-icilir

Levanto.. Küçük bir yerleşim yeri ama özellikle hafta sonu tatili için insanların akın akın geldiği bir yer. Bize şirinden öte geldi.. En önemli olay havanın nemsiz oluşu, bu yüzden Cinque Terre gezisine yaş veya sıcak engeli koymanıza gerek yok. Levanto’da küçüklük ölçüsünde az otel var ve lüks kavramından uzaklar.. Dezavantajlı nokta ise sahil şeridinde otelin olmaması, hemen tüm yerleşim imkanları ufak merkez çevresinde birikmiş durumda.. fakat bunun hesaplı bir konaklama imkanı sunduğunu da belirtelim. Zaten Levanto lüks kavramının çok da uğramadığı bir yer.. Fakat şirin kavramı kendisini daha çok hissettirdiği için rahat ediyorsunuz..

levanto-italya-nerede-nasil-gidilir-gezilecek-yerler-gurme-turu

Levanto içinde sahilde az sayıda lokantada yemek yiyebilir veya denize bakarak spritz içebilirsiniz. Zaten 2-3 günlük konaklama bölgeyi keşfetme sırasında size ev sahipliği yapacak olan Levanto için hem yeterli hem de hesaplı olacaktır. Hesaplı menülerde kendinizi şımartacak ve hesap kitap yapmayacak hamleler yapmak isterseniz bölge ideal, fiyatlar gerçekten Genova’dan uzaklaştıkça daha ucuzluyor..

spritz-italya-levanto-italya-nerede-icilir-lezzet-rehberi

5 Köye (Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore) Gezi Başlıyoooorrr !!!

Cinque Terre için Levanto’dan Portovenere‘ye kalkan gemi ile köylere tek tek ulaşım mümkün.. Fakat biz Levanto istasyonu ile köylere tren yolu ile ulaşımı tercih ettik ki önerebiliriz. İlk köy Levanto‘dan çıkıştan sonraki ilk durak olan Monterosso‘ya kısa sürede ulaştık. Günlük indi-bindi serbest bileti pahalı değil, 5 köyü tek günde gezmek ise mümkün.. Bu yüzden en tercih edilen ulaşım aracı tren için ödeme şekli günlük bilet alımı olmalı..

monterosso-koyu-cinque terre-ne-alinir-gezilecek-yerler-seyahat-rehberi

Monterosso ortadan bölünmüş bir köy.. Plaj alanı çok büyük, köylerin en büyüğü ve denize giriş için en ideal bölge..

monterosso-koyu-cinque terre-seyahat-gezi-rehberi

monterosso-koyu-cinque terre-plaji-kumsali-sahili-nerede-yuzulur-gezi-rehberi

monterosso-koyu-cinque terre-italya-ne-icilir-nerede-icilir-gece-hayati

Trenin durağından indikten sonra geldiğiniz bölgeyi gezdikten sonra uç bölüme, köyün ortadan bölündüğü yerin ardına gitmeyi ihmal etmeyin.. Esas köy o bölgenin ardında ve içeri doğru genişliyor, zaten köy limanı da o bölgede.. Monterosso‘nun güzel tarafı da köy içi mevkii, biz bu bölgeyi ikinci gün Portevenere dönüşüne bıraktık ve sahil kısmında mola verdikten sonra trene binerek köylerden beşincisine gittik. Riomaggiore..

riomaggiore-cinque-terre

Riomaggiore dar sokakları ve eşsiz dikliği ile köyün dibinden yukarıya inanılmaz bir manzara sunmakta.. Alışveriş için acele etmenize ya da Riomaggiore’den bir şeyler alma çabanıza gerek yok, aşıklar yolu ile ilgili hediyelik ya da Cinque Terre anısı Manarola (4. Köy) veya Vernazza (2. Köy) da daha çeşitlilik gösteriyor. Riomaggiore görünmeli, bol fotoğraf çekilmeli ve denize en yakın kısımdaki cafe‘de ufak mola ile geçiştirilmeli..

riomaggiore-koyu-cinque-terre-nerede-nasil-gidilir

Riomaggiore durağının dibinde 4. Köy Manarola‘ya aşıklar yolu gitmekte ve ücretli, tavsiyemiz bu yolu yürümeniz ve bol bol fotoğraf çekilmeniz, eğer aşkınızı kilitleyip herkes gibi kilidini asmak ve anahtarını denize yollamak isterseniz hazırlıklı gelin.. Yol başlangıcında Riomaggiore‘ye veda koyunun başındaki cafe‘de ücretsiz wi-fi ve çok güzel bir manzara var..

riomaggiore-cinque-terre-ne-yapilir-gezi-gurme-rehberi-italya

Yol yaklaşık yarım saat sürüyor.. Gerek sıcak, gerekse bol foto çekilme ihtimaline karşılık alternatif yedek t-shirtler yol ortasında devreye girebilir. Yol bitiminde sizi ilk anda cezbetmeyen Manarola karşılamakta, yol yorgunluğunun üstüne birde acıktıysanız yemek tercihinizi burada kullanabilirsiniz.. 5 köy içinde en iyi deniz ürünleri Manarola’da..

manarola-italya-ne-yenir-nerede-yenir-ne-icilir-gurme-rehberi

Sahilde denize girmek için cezbedici bir ortam var ve sahil kenarından devam eden asmalı yoldan Manarola manzarası çok güzel..

manarola-koyu-cinque-terre-italya-ne-yapilir-yapilacaklar-listesi-gezilecek-yerler

manarola-cinque-terre-italya-nerede-nasil-gidilir-ne-yapilir-yapilacaklar-listesi-gezilecek-yerler-gezi-rehberi

Gelmeden önce bizi en çok Vernazza’nın etkileyecek olacağını düşünmüş olsak da en güzel kavramını bu köyden yana kullandık, yine de Monterosso’nun bölünmüşlüğünün oradan tüm koyu resmetmek de çok keyifli idi.

manarola-cinque-terre-ne-yapilir-ne-alinir-gezilecek-yerler

Biz 3. Köyü biraz da denize kıyısı yok diye pas geçtik ve içine girmedik, ertesi gün Portovenere’den Levanto’ya dönüşü denizden yaptığımız için kıyıdan resimleme imkanı bulduk ve bol resim alma şansına sahip olduğunuz için bu yöntem de bize doğru geldi.

levanto-dan-Portovenere-ye-gemi-ile-ulasim-cinque-terre

Vernazza.. En bilinen ve en önemsenen köy..

1. köyden 2. Köye yürüyerek gelenler köye girişi tepeden resmetme şansına sahip oluyorlar ve en iyi Vernazza görüntüsünü orası veriyor.

vernazza-koyu-cinque terre-yapilacaklar-listesi-seyahat-rehberi-blog

Biz Manarola‘da umduğumuzdan fazlasını bulduktan sonra ve Vernazza‘da denize girme sıkıntısı ve diğer köylere göre biraz daha pahalı fiyatları görünce açıkçası beklediğimiz ölçüde ısınamadık köye..

vernazza-koyu-cinque-terre-italya-ne-yenir-nerede-yenir-gezilecek-yerler

Vernazza-koyu-italya-gurme-rehberi-nerede-ne-yenir-yuzulecek-yerler

Akşamüstü merakla geldiğimiz bölgedeki konaklama yerinde, hem gezilecek yerleri gördüğümüz için keyifli.. Bir o kadar da Levanto‘yu beklediğimizden daha çok yaşanacak bir yer olarak bulduğumuz için mutlu idik..

Özetle Cinque Terre5 köy özellikle Türkiye’de çok tercih edilmeyen belki de bilinmeyen bir bölge.. Biz internetten araştırarak kendi planımızı kendimiz yaparak bu bölgeyi gezdik çokta keyif aldık.. Manzaralar inanılmaz, hem denize girme, hem gezme ve fotoğraf çekme fırsatınız var.. Oldukça da romantik yerler.. Tek dezavantajı Spagetti ve Pizza yüzünden kilo alıp dönüyorsunuz aman dikkat 🙂

monterosso-koyu-cinque terre-ne-yenir-nerede-yenir-gurme-rehberi

Tercihiniz Cinque Terre ise Levanto konaklamak için birebir.. Şehir çok huzur veriyor ve köyler çok yakın, öne çıkan başarılı restoranı ise ne yazık ki yok.. yine de koyda denize girmek, koya geniş açıdan bakan cafe‘de spritz içerek günü sonlandırmak ve leziz dondurmasını tatmak güzel, tavsiye edilir. Köylerde ise yemek tercihiniz deniz mahsulü ise Manarola ideal.. Yürüyüş yolu mutlaka değerlendirilmeli.. Köyler çok güzel foto imkanı veriyor ve gezimizin bu bölümü diğer bölgelere göre göreceli olarak oldukça ucuz fiyatlarla geçti.

cinque-terre-italya-dondurma-nerede-yenir-ne-yenir-ne-icilir-yemek-rehberi

Bizler uzun sayılacak bir dönemde bölgeyi ziyaret etme fırsatı bulduk. Bu yüzden gezimizi Cinque Terre, Portofino ve kalanlar olarak 3 bölümde paylaşacağız. Kalanlardan Portovenere bu bölümdeki gezinize mutlaka katılmalı. Konu ile ilgili bölümü diğer bölümlerde bulabilirsiniz.

cinque-terre-italya-5-koy-ulasim-bilgileri

Sevgiyle kalın..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın