Ciğerci Bedo: Adana’da Ciğer ve Uykuluk Nerede Yenir?

Ciğerci Bedo: Adana’da Ciğer ve Uykuluk Nerede Yenir?

1985 yılından beri kebap sektörünün içinde olan Ulaş usta amcasından devraldığı bayrağı tecrübe ve kalite ile birleştirdi. 1998 yılı itibariyle Ciğerci Bedo ismiyle ise günümüze kadar taşıdı. 2006 yılında müşterilerine daha modern ve nezih bir mekanda hizmet verme arzusuyla da Turgut Özal Bulvarına taşındı.

Ciğerci Bedo, ismiyle müsemma ciğeriyle meşhur.. Fakat her türlü sakatatı şiş olarak mekanda bulabilirsiniz. Billur, dalak, böbrek, yürek bunlardan bazıları.. Sakatat tercih etmeyenler için tavuk menüleride var. Kırmızı et menüsü Adana Kebap, Uykuluk ve Kaburga‘dan oluşuyor.

cigerci-bedo-harita-ulasim-telefon-iletisim-siparis-menusu-fiyatlari-fiyat-listesi-ucretler-hesap-adana

adana-lezzet-yemek-restoran-gurme-mekan-rehberi-duraklari-noktalari-notlari-cigerciler-cigerci-bedo-adana

Ciğerci Bedo‘da közde pişmiş domates ve biber, ezme, salata, közlenmiş soğan, cacık ve yeşillik masaya oturur oturmaz servis ediliyor. Mezeler gerçekten harika..

adanada-24-saat-acik-yemek-ciger-kebap-salonlari-mekanlari-lezzet-duraklari-cigerci-bedo-adana

Biz Ciğerci Bedo‘da yarımşar porsiyonlar halinde Adana Kebabı, ciğer ve uykuluk denedik.. lezzetliydi..

Mekanın lezzet sırrı hayvan seçimi ve pişirme tekniğinde gizli.. kebaplarda 1 yaş altı erkek koyunları tercih ediyorlar ve etler günlük olarak kullanılıyor.

Adana Kebap, yaylalarda yetişen bölge erkek koyunlarının etlerinden yapılıyor. Zırhta kıyılmış et, tuz ve kök biber ana malzemeleri oluşturuyor. Adana kebabı alevsiz, durgun, korlu meşe kömürü ateşinde et kırmızıdan koyu kahverengiye dönene kadar pişiriliyor. Pişirme sırasında sık sık çevrilen şişlerin yağı ekmek ile alınarak yağın ateşe düşüp alevlenmesi ve etin kalitesinin bozulmasının önüne geçiliyor.

adanada-adana-kebabi-nerede-yenir-cigerci-bedo-adana

Ciğer konusunda benim favori mekanım Birbiçer olsada ciğerleri lezzetli buldum. Biber ile terbiye edilen ciğerler, şişlere yağlanması için kuyruk yağı takılarak diziliyor. Geriye ocakbaşında bulunan ustanın durgun köz ateşte yavaş yavaş pişirmesi kalıyor.

Ciğerci Bedo‘nun mezeleri ile Birbiçer‘in ciğer şişini birleştiren 3. bir mekan ortaya çıkarsa sanırım Adana‘da olayı kopartır 🙂

adanada-ciger-nerede-yenir-yemeli-cigerciler-ciger-sis-mekanlari-cigerci-bedo-adana

Benim bu mekanda size özellikle tavsiye ettiğim lezzet kuşkusuz Uykuluk.. Bildiğiniz üzere uykuluk dana ve kuzu gerdanı, yürek ve ciğer bölgelerinden çıkarılıyor.  Ciğerci Bedo‘da uykuluk kebabı, yalnızca ciğer ve yürek arasındaki bölgeden çıkan et ile yapılıyor. Çıktığı bölgeye göre lezzeti değiştiği için mekanın ciğer ve yürek arasındaki bölgeden çıkan uykuluk etini kullanması lezzet konusunda en belirleyici özelliği oluyor.

Kırmızı et veya sakatat tercih etmeyenler için kemikli veya kemiksiz tavuk menüleri var. Özellikle acılı ve kekikli tavuk sarma öne çıkan lezzetlerden..

Mezeler girişte de belirttiğim gibi bol ve lezzetliydi. Biberli lavaş ekmeği de başarılı buldum..

Adana‘nın olmazsa olmaz içeceği şalgam, fakat ben Ciğerci Bedo‘nun bol köpüklü özel ayranını içmenizi öneriyorum.

adanada-en-iyi-acik-ozel-ayran-icecek-nerede-icilir-ne-icilmeli-cigerci-bedo-adana

Mekanda personel güler yüzlü, servis hızlı, hizmet güzel.. Günün her saati kalabalık ve yoğun olan bir mekanda iyi hizmet almak insanı mutlu ediyor.

Kalabalık bir grup değilseniz ocakbaşında oturmanızı öneririm.  Ocakbaşında yerseniz ustalar daha ilgili, servis daha hızlı ve sıcak oluyor. Dışarıda masada oturuyorsanız eğer ciğer şişleri garsonlardan tane tane isteyin.. tek seferde alırsanız soğuyor ve pek bir şeye benzemiyor benden söylemesi..

adana-ocakbasi-nerede-yenir-cigerci-bedo-adana

Misafirinizle gelebileceğiniz 24 saat açık, kalitesi, hizmeti ve ikramı bol bir mekan üstelik yemek sonrası içilen çay sınırsız..

Fiyatlar İstanbul‘dan gelenler için kesinlikle uygun, fakat Adana standartları için biraz yüksek.. Ancak Adanalılar şunu unutmamalı ki bu kalite ve lezzette kebapları İstanbul‘da bulamazsınız! Bulsanız dahi emin olun 3-4 katı fiyata yemek zorunda kalırsınız kıymetini bilin. 🙂

Mekanın tek handikapı çok kalabalık ve aşırı gürültülü oluyor. Porsiyonlar fiyatlarına göre biraz ufak..

Uğrarsanız bizi hatırlayın..

Sevgiyle kalın..

cigerci-bedo-nerede-nasil-gidilir-iletisim-menu-menusu-fiyatlari-adana

 

Diğer Adana Lezzet Durakları için linke tıklayın.

Ciğerci Bedo
Adres: Güzelyalı Mahallesi, Turgut ÖZAL Bulvarı No: 74 Çukurova / Adana
Tel: 0322 2328486 – 0322 2328487

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın