Ana sayfa Bozcaada Bozcaada Yerel Tatlar Festivali 2018

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali 2018

589
0

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali 2018

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali bu yıl 21-23 Eylül tarihleri arasında yapılıyor. Gıda Mühendisimiz Gamze Kır Sapancı bu vesileyle sizlere Çanakkale Bozcaada‘dan bildirecek.

Tatlı Bir Yolculuk Bozcaada…

Heredot’un söylediği “Tanrı insanları uzun ömürlü olsun diye Bozcaada’yı yaratmış.” sözü aslında Bozcaada’yı en iyi şekilde özetliyor.

Bozcaada Yerel Tatlar FestivaliBozcaada Yerel Tatlar Festivali – Foto: Adem Barış

Şirin Rum evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, billur gibi denizi, üzüm bağları ve tüm içtenliğiyle Bozcaada bizleri bekliyor. Hava kirliliği yerine Ege’den esen ve hayat veren tatlı esintiler… Trafik yerine hoşgörülü, sakin bir hayat ritmi… İş stresi yerine doğayla baş başa geçirilen mutlu anlar…

Otantik yapısı, bağları, birbirinden güzel plajları, en temiz deniz, en temiz havayı solumaya gidiyoruz. Geyikli’den feribota binildiğinde ısmarlanan demli çay, kopartıyor insanı ana karadan… Bozcaada’ya geçenlerin yüzlerinde hafif bir gülümseme… Ama genelde adaya bakan gözler merak dolu. Hayallere uzanan, tatlı bir yolculuk, Bozcaada…

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali HakkındaÇanakkale Bozcaada Yerel Tatlar Festivali – Foto: Adem Barış

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali Hakkında Bilgi

BOZTİD (Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği) tarafından 21 – 23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen festival, Bozcaada meydanında birbirinden güzel ada yemekleri ve uluslararası mutfaklara ait yemeklerin tadımlarıyla başlıyor. Akşam kale içinde düzenlenen konser ile devam eden organizasyon, pazar günü öğle saatlerinde konuklar Ada’dan ayrılırken limanda Deniz kestanesi tadımı ile son buluyor.

Bozcaada Lezzet Festivali için Konaklama

Festivalde çok yoğun olan adada konaklama tercihimizi, merkezi konumu ve kendi evimizdeymiş hissiyatını fazlasıyla yaşatan hizmetiyle Elit Butik Otel‘den yana kullandık. Elit Butik Otel Türk mahallesi Namazgah meydanında yer alıyor.

Şehir merkezinde, iskeleye sadece 3 dakika uzaklıkta olan Elit Butik Otel, eski Bozcaada Türk Evi özelliğiyle günümüz standartlarına uygun olarak yapılmış. Restore edilerek hizmete koyulan Elit Otel’de ahşabın yarattığı sağlıklı ve huzurlu ortamla kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Bunun yanında sabahları çam ağaçlarının gölgesinde yapacağınız kahvaltı keyifli anlara dönüşecek. Kaliteli hizmetin sunulduğu otelin her odasında klima ve internet bağlantısı bulunuyor.

Geçmişten Günümüze Bozcaada Yemekleri

Festivalde hem adaya özgü özel yemekleri ustaların elinden yemek hem de bu yemeklerde kullanılan ürünleri öğrenip satın almak mümkün. Cumartesi günü başlayacak olan festivalde adalı hanımlar geçmişten günümüze ada yemeklerini konukların beğenisine sunuyor.

Cumartesi günü saat 18.00’de Bozcaada Meydanında tüm ada hanımlarının katkısı ile yapılan yöresel yemekler ada şarapları ile konukların beğenisine sunuluyor. Bu arada yine Bozcaada meydanda kurulacak stantlarda adaya özgü Ahtapot yemekleri ve yaprak sarmanın hikayesi anlatılıyor.

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali 2019

Akşam saat 21.00’de ise sürpriz bir konser etkinliği düzenlenecek. Bozcaada’nın ve yörenin yerel tatlarını hatırlatıp, adalı hanımların elleri ile hazırlanan yemeklerin konuklara ikramı ile devam edecek olan bu etkinliğin amacı bir doğa cenneti olan Bozcaada’nın lezzet ve kültür konusunda da değerlerinin ön plana çıkartılması.

Bozcaada Lezzet Festivalinde Sizleri Neler Bekliyor?

Festival süresince ada halkı tarafından yapılan ve meydanda gün boyunca sunulacak yerel yemeklere ek olarak restoranlarda da ada lezzetleri ve adaya özel üzümlerden yapılan şarapları içeren “Yerel Lezzet” menüleri servis ediliyor. Sabah saatlerinde meşhur “Bozcaada Kahvaltısı” festival süresince özel ada lezzetleri ile birlikte sunuluyor.

Bar ve eğlence noktalarında ise üzüm suyu ile yapılan kokteyller ve ada şarapları festivale lezzet katacak. Her yere lezzet stantları kurulacak. Festival bittikten sonra evlerine dönen misafirler de ada lezzetlerini “Yerel Lezzetler Satış Noktaları”ndan satın alabilecekler.

Bozcaada restoran ve kafelerinde ada mantısı, kalamar ve ahtapot ızgarası, oğlak tandır, tavşan yahni gibi geleneksel ada lezzetleri ile adanın dört önemli üzümü “Çavuş, Vasilaki, Kuntra ve Karalahna” ile yapılan menüler sunulacak. Pastane, kafe ve kahvelerde adanın bademli ve sakızlı kurabiyeleri, üzüm suyu, koruk suyu, adaçayı gibi özel lezzetlerini deneyimleme şansı olacak.

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali 2018Bozcaada Yerel Tatlar Festivali

Aynı günün akşamında ise festivale sanatçı konseri renk katacak. Bozcaada yerel lezzetlerini orijinal reçetesi ile sunan adanın tüm değerlerini sahiplenen özel noktaları ise “Yerel Güzeldir” logosu ile ayırt edebilirsiniz. Pek çok yemek uzmanı konuğunda katılması beklenen bu etkinlik aynı zamanda kısa bir Bozcaada kaçamağı yapmak için de ideal…

Müsait olan herkesi 21-23 Eylül tarihleri arasında Bozcaada Yerel Tatlar Festivali 2018’e bekliyoruz.

Bozcaada’da ne yenir merak ediyorsanız linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Gurme Etkinlikler kategorisi önerileri için tıklayın.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here