Ana sayfa Muğla Ne Yenir İçilir Birtad Lokantası: Muğla Ula’da Oğlak Nerede Yenir?

Birtad Lokantası: Muğla Ula’da Oğlak Nerede Yenir?

1108
0

Birtad Lokantası: Muğla Ula’da Oğlak Nerede Yenir?

Birtad Lokantası Ula bizim için güzel bir lezzet keşfinin adıdır. Muğla’ya bağlı Ula; Dalaman-Fethiye yolu üzerinde Muğla merkez girişini geçer geçmez ana yoldan sapılarak ulaşılabilen, merkeze 5-10 dakika mesafede Egemizin şirin bir ilçesi…

Eski tarihi evleriyle ünlü olan Ula ilçesinin merkezinde bulunuyor Birtad lokantası. Tipik bir aile işletmesi olan Birtad esnaf lokantası; baba Turan Külek, anne ve oğlu Mehmet tarafından işletiliyor.

Turan Bey’in bölgenin yemek kültürü hakkında verdiği bilgilere göre yöre halkının tercih ettiği et oğlak eti. Kendi mutfağında hazırladığı yemeklerinde de sadece oğlak eti kullanıyor. Oğlakları bizzat üreticiden seçip kestirdiğini de anlattı uzun uzun…

Oğlak Çorbası Birtad Lokantası UlaOğlak Haşlama Çorbası – Ula’da Ne Yenir?

Muğla Ula’da Ne Yenir?

Ula’da yerleşik bir dostumla gittiğimiz öğle yemeğinde başlangıç olarak oğlak haşlama çorbası içtik. Herhalde kışın bu çorbayı içen kişi kolay kolay hastalanmaz.

Saatlerce haşlanan oğlak kemiği ve eti bu çorbayı oluşturuyor. Terbiye falan yok, içtiğim sade, müthiş lezzette bir et suyuydu bu…

İçtiğimiz bu çorba Avrupa‘da özellikle Fransa mutfağında pişirmenin en temel unsurlarından biri olan ”fonds de cuisine” et suyunun sadece keçi kemiği ve eti kullanılarak yapılan bir versiyonuydu.

Birtad Lokantası UlaOğlak Ciğer Kavurma – Ula’da Nerede Ne Yenir?

Ana yemeğe oğlak ciğer kavurma, oğlak incik ve oğlak tandır ile devam ettik. Masamız tam bir lezzet şölenine dönüştü.

Oğlak İncik Birtad Lokantası UlaOğlak İncik – Ula Yeme İçme

Oğlak tandır Birtad Lokantası UlaUla’da Oğlak Tandır Nerede Yenir?

Tam yemeğin bittiğini düşünmüştüm ki fırında, tandırda pişen oğlak kelleleri tepsiyle önümüze geldi. Turan beyin ustalıkla ve hızlıca hazırladığı kelleleri aynı sür’atle biz de yedik. Oğlak kellenin net olarak kuzu kelleden daha lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

Oğlak kellesi Birtad Lokantası UlaOğlak Kellesi Nerede Yenir?

Bu ziyafeti yine Turan Beyin özel olarak bir tarlaya ektirdiği kabaklardan yaptığı tatlı ile bitirdik.

Eğer yazın yöreden geçecekseniz molanızı Birtad Lokantasında vermenizi tavsiye ederim. Turan Beyin mütevazi lokantasında enfes bir ziyafet çekeceğinizden şüpheniz olmasın.

Ula'da ne yenir içilir Birtad Lokantası Ula

Yemeğinizi bitirip Birtad Lokantasından kalktığınızda “Dondurmam Kaymak” filmine konu olan dondurmacıya uğramayı unutmayın! Tamamen taze meyveler ile yaptıkları dondurmalardan birkaç top alıp şimdi yolunuza devam edebilirsiniz.

Uğrarsanız bizi hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Muğla’da ne yenir veya Gurmex Plus lokantaları için linklere tıklayabilirsiniz.

Ula Birtad Lokantası

Adres: Çarşı içi Yeni Cami Karşısı No: 51/A Ula / Muğla
Telefon: 0252 242 33 59 – 0555 211 22 07

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleSon Vapur Cunda: Cunda’da Ne Yenir?
Sonraki makaleOrman Cunda: Cunda’da Kokteyl ve Kahve Nerede İçilir?
İstanbul doğumluyum. Saint-Benoit Lisesini bitirdikten sonra İsviçre Centre Int. Glion otelcilik okulundan mezun oldum. Çalışmaya lise döneminde yazları ve boş zamanlarımda Fondue Restaurant ve Regine Club’da başladım. Otelcilik okulu sonrası Martinez Otel Cannes ve Hyatt Regency Brüksel otellerinde çalıştım. Accor grubuna katılarak Antalya Novotel'in kurucu ekibinde yer aldım. Kuşadası Hotel Fantasia ve Korumar Otellerinin yine kurucu ekibinde çalıştım. İstanbul Swissotel açılış ekibi arasında yer aldım. İstanbul Dünya Ticaret Merkezinin Gastronomi bölümünü kurarak organize ettim. Mezzaluna lokantasının işletmeciliğini yaptım. Wine and Roses Kaliforniya mutfağı lokantasını Türkiye’de ilk defa kurarak işletmeciliğini yaptım. Si Senor Meksika lokantasını açtım. Chicago Bulls Amerikan lokantasını açtım ve işlettim. İşletmeciliği bırakarak otel ve lokantalar için iş geliştirme danışmanlığı yapmaktayım. Aynı zamanda sosyal medyada mesleki bilgi ve deneyimlerimi hiçbir maddi beklenti olmaksızın gastronomiye ilgi duyanlar ile paylaşmaktayım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here