Berlin Yeme İçme Rehberi: Berlin’de Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Yapılır?

Berlin Yeme İçme Rehberi: Berlin‘de Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Yapılır?

Oburhamsi Berlin‘de – 1. Bölüm

Merhaba gözü tok karnı açlar.. “Berlin’de Ne Yenir“, “Berlin’de Nerede Yenir” gibi sorularınıza cevap olabilecek görükle escort yemeli içmeli Berlin Turu başlıyor.

Seyahatin başlayacağı tarihe kadar heyecandan öldüğüm Berlin‘i, muhteşem biralarla, çeşit çeşit sosislilerle, hamburgerlerle, pastalarla, anlayacağınız tüm oburluğumla anlatmaya çalışacağım sizlere..

Bana göre Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken 5 şehrinden biri Berlin.. Bir gün Avrupa‘da yaşama fırsatım olursa, o fırsatın beni Berlin‘de bulmasını isterim. Hayat standardının yüksekliği, toplum bilincinin kaya gibi oturduğu, sosyalitenin tavan yaptığı bu şehirde yaşamak “ohhh bee” dedirtir adama..

Toplam 1 hafta yaşadık şehri ama geeez geeez gez, yeee iç, yeeee iç bitmiyor arkadaş 🙂 Neyse hadi, sosyalist Doğu’dan kapitalist Batı’ya tüm yönleriyle Berlin‘e giriş yapalım :))

berlin-birası-berliner

Giriş için pasaport ve bilet hazır. Sırt çantam ve hayallerim de var. E hadi gidiyoooruuzz!

berlin-yolcusu

Sorunsuz güzel bir yolculuktan sonra, otele geçmek için taksi ararken yaşlı Türk bir amca, “Ooo hoşgeldiniz buyrun benim taksiye” diyince, kan çekti takıldık adamın peşine.. Arabanın yanına varınca gördük ki, bizim yaşlı amca korsan taksicilerin kralıymış :)) Ulan dakka bir gol bir yapmayın yaaa!!

Medeniyet dedik, duvarları yıkmış adamlar dedik, bizimkiler hala bunların peşinde.. Neyse, otele yerleşip kısacık dinlendikten sonra hemen kendimizi sokaklara attık. Tabi ilk önce karnımızı doyurmamız lazım. Ne de olsa aç ayı gezmez!

İlk yemeğimin, hamburger – bira olmasına taa 1 hafta öncesinde karar vermiştim zaten. Dolayısıyla listemin ilk sırasına yazdığım Burger Dream‘e doğru yola çıktık.

berlin-burger-dream

Burger Dream‘da harika 227 gram taze burger yedik. Mekandaki en hoşuma giden şey ise 5 çeşit patatesin oluşuydu. Detaylı Burger Dream yazımı okumak için linke tıklayabilirsiniz 🙂

burger-dream-berlin

İçi boş gondol gibi olanlar 5 numara 🙂 Katur kutur katur kutur..

berlin-bisiklet-kiralama
Gri olan bisikletler Berlin‘in belli noktalarında kiralanabiliyor, günlük 4-5€ civarındaydı. Bisiklet kullanım oranı Hollanda‘daki kadar olmasa da oldukça fazlaydı tabi ki. Her yer dümdüz. Bisiklet kullanılmayacak da ne kullanılacak?

berlin-sokaklari

Ampelmann

Yine sokakları gezerken sokak lambaları dikkatimizi çekiyor. Trafik lambasındaki bu amca ilk başlarda Doğu Almanya‘da kullanılmaya başlanmış. İki yaka birleşince de bununla devam etme kararı almışlar. Bir şekilde halk çok sempatik buluyor bu amcayı :))

Aha dükkanı bile var..

berlin-trafik-lambalari

Gezmeye devam ederken, bir dükkanın vitrininde bu şirin minderleri (minder mi diyim yastık mı diyim pofuduk süs mü diyim bilemedim) gördüm.. Satılsa alacaktım ama satmadı arkadaş..

berlin-alisveris

Yine sokakları gezerken ufak bir pazara denk geldik. Pazarda bir tane et ürünleri satan dükkan, bir manav, bir çiçekçi, bir peynirci vs. yani herşeyden bir tane var. Nedendir bilmem sosisçi abla haricinde diğer satıcılar resim çekmeme karşı çıktı :((

berlin-sosisleri

Şu sosislere bak ya.. Bir hayal et.. Elinde buz gibi bira, maşayla çeviriyorsun bunları.. Gehen gehen gülüyorsun.. Aaah aaaah nerdeeee..

Bütün tezgahlar bir karavan aslında.. Şipşak kurup, şipşak kaldırıyorlar demek ki.. Çok hoşuma gitti bu pazar. Burada yaşasam tüm alışverişim buralardan olurdu kesinlikle..

berlin-acik-pazar

Pazardan geçip, daha önce gitmeye karar verdiğimiz bir parka doğru ilerliyorduk. Amaçta biralarımızı alıp çimlere uzanmak vardı. Yola devam ederken bu harika graffitili cafeyi gördük. Ben bayıldım! Buradan bişi almadan olmazdı 🙂

berlin-sokaklari-1

berlin-cafeler

berlin-cafeler-1

Eisclub‘dan mangolu, muzlu çikolatalı dondurmamı aldım ve yürümeye devam ettik. Genel trendinin aksine çok sıcak bir havanın olduğu Berlin‘de, ilaç gibi geldi dondurma..

berlin-eisclub-dondurma

Parkta aşırı sıcaktan dolayı pek fazla duramadık ve yakınlarda olduğunu bildiğim Wohnzimmer‘e gittik. Burası da büyük heyecanla gitmeyi beklediğim yerler arasındaydı. İçerdeki ambians haaaaarika!! İçeri girer girmez içinizi bir huzur kaplıyor. Gidilecek yerler olmasa 1 hafta durulur burada.. Bak abartmıyorum, her gün başka koltukta oturur bira içer, sosisimi yer yaşarım 🙂

berlin-wohnzimmer
berlin-wohnzimmer-1

Favorim bu 🙂

Koy buraya kendini.. Uzat ayaklarını.. Bir kafeden daha çok, bir çok evin oturma odasının toplu hali gibi.. Berlin‘in en huzurlu kafesi Wohnzimmer‘i okumak için linke tıklayabilirsiniz 🙂

Wohnzimmer‘de bolca vakit geçirdikten sonra, düşen kan şekerimizi yükseltmek için tatlı bir şeyler araştırmaya koyulduk 🙂 Evet hala aynı günün yazısını yazıyorum, evet o kadar yemeden sonra kan şekerim düşebiliyor 🙂

Schrippenschuster‘i bulduktan sonra hemen attık kendimizi içeri.. Bol pasta çeşitlerinden ben erikli tart seçtim, Merto’da çilekli tart aldı. Ama aklım çikolatalı pastada kaldı 🙂

berlin-Schrippenschuster

berlin-Schrippenschuster-8

Detaylı Schrippenschuster yazımı okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz 🙂

Schrippenschuster‘de tatlılarımızı afiyetle yedikten sonra, otele dönüş yaptık. Henüz daha akşam olmadı 🙂 Akşam üstü Gendarmenmarkt Meydanına gidip oraları gezeceğiz.

Otele dönünce de bir Duisburg birası çakıp, 1-2 saatlik şekerlemeye geçtim.

berlin-konig-pilsener
Berlin yazımızın ilk bölümünü böyle tamamlamış olalım. ‘Bu ne arkadaş paso yemişsin, biraz da şehri gösterseydin‘ diyor olabilirsin. 🙂 Onları da göstericem.. Ama yeme içmeye ara vermek yok!

Berlin Müzeler Adası, yıkılmış Berlin duvar kalıntıları, Berlin bit pazarını, sokakları, caddeleri, Berlin‘e ait ne varsa, sonraki yazılarda aktarmaya çalışacağım. Ama pizzaya, hamburgere, sosise, biraya da devam edeceğiz :))

Ben 1-2 saat kestireyim geliyorum..

Berlin Yeme İçme Rehberi: Berlin’de Nerede Ne Yenir?

loading...

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın