Ana sayfa İstanbul Ne Yenir İçilir Bacanak Kuzu Çevirme: İstanbul’da Çevirme Nerede Yenir?

Bacanak Kuzu Çevirme: İstanbul’da Çevirme Nerede Yenir?

860
0

Bacanak Kuzu Çevirme: İstanbul’da Çevirme Nerede Yenir?

Kuzu çevirme denilince aklımıza hep şehir dışında yer alan uzak noktalarda bulunan mekanlar gelir. Fakat bu kez size İstanbul Bağcılar’da ara bir cadde de kuytu denilecek ve ancak navigasyonla bulunabilecek bir yerde sanatını icra eden ender müesseselerden Bacanak Çevirme’den bahsedeceğim. Bu mekanı denemiş, alternatif mekan önerisi arayan okuyucularımız Tandırevi Kuzu Çevirme yazımızı okuyabilirler.

Çevirme (Sırık Kebabı) Nedir?

Kuzu çevirme yani sırık kebabı Sinop Boyabat, Kastamonu ve Çorum Kargı bölgelerinde asırlardır yapılan ve günümüzde de oldukça rağbet gören lezzetlerdendir. Sadece kuzu, koyun, keçi, oğlak gibi küçükbaş hayvanlar yaklaşık 2-2,5 metrelik sırıklara takılarak ateşe karşı çevrilerek pişirilir. Diğer adı bu sebepten ötürü Sırık Kebabıdır.

Kuzu Çevirme, Bacanak kuzu çevirme istanbul

Çevirme (Sırık Kebabı) Nasıl Yapılır?

Karnında bulunan açık yerden güzelce tuzlanan kuzu ocağın kenarlarında yanan çam odunu ile yavaş yavaş pişirilir. Pişirme işlemi kuzu terleyene kadar yavaş, daha sonra ise güçlü ateşte yapılır. Arzu edilirse içine biber, domates ve soğanda ilave edilebilir, gayet güzel olur. Eğer ateş birden güçlendirilirse kuzunun sadece dışı pişer o yüzden yavaş ateşte çok yavaş çevirilerek pişirilmesi önemlidir.

Bacanak Çevirme’de tamda bu bahsettiğim ritüeller eksiksiz uygulanarak Anadolu geleneklerine uygun çevirme yapılıyor. O kadar lezzetli ve güzel çevirme yedik ki neredeyse parmaklarımızda arada gidecekti. Bu noktada mekan sahibinin hakkını da vermek lazım. Gerçekten çok zahmetli ve yetkinlik gerektiren bir iş yapıyor. O sıcak ateşin önünde, kuzunun başında saatlerce durmak kolay değil! Helal olsun ustam sana.

Kuzu Çevirme nerede yenir, istanbul kuzu çevirmeciler bacanak

Çevirme Yiyeceklere Tavsiyeler

Mekanı ziyaret edecekler için yine önemli bir anekdot vermem gerekiyor. Bu bahsettiğim enfes kuzu tadını alabilmeniz için kuzunun ateş üstünden indirildiği zamana denk gelmeniz şart! Aksi taktirde daha önce çevrilen kuzu ısıtılıp getirildiğinde büyü maalesef bozuluyor. Et sert olduğundan ağızda dağılma durumu hayal. Benim size tavsiyem mekana gitmeden evvel telefon ile kuzunun ne zaman pişeceğini ve ne zaman indirilip servise hazır hale geleceğini mutlaka öğrenin.

Biz kuzunun yanında iç pilavı, çoban salata ve manda yoğurdu aldık. Manda yoğurdunun ekstra bir özelliği yoktu fakat kuzu ile enfes gidiyor. Salataya ise parantez açmak istiyorum porsiyonu çok küçük ve oldukça pahalı. Bence salata kuzu yanında ikram olarak verilebilirdi. İç pilavı ise kusursuzdu.

Kuzu Çevirme, istanbulda sırık kebabı kuzu çevirme nerede yenir

Ayrıca siparişinizi verirken kuzu gramajını teraziden kontrol etmenizi öneririm. 1 porsiyon kuzu yaklaşık 400 gr. olarak servis ediliyor. Pişmiş kuzu çevirmenin kg fiyatı 80 TL. Löp et olarak tartılmadığından tabağınıza çok fazla kemik gelip gelmediğini kontrol etmenizde fayda var. Çevirme işi biraz görecelidir bilenler bilir. Porsiyon tabağa az yada fazla gelebiliyor. Hesap geldiğinde şaşırmayın, bunlar en önemli handikaplar.

Artılar ise mekan kuytu yerde olmasına rağmen çok temiz, personel ilgili ve güler yüzlü. Bence Bacanak Kuzu Çevirme İstanbul’da en güzel çevirme yiyebileceğiniz mekanlardan biridir.

Ayrıca arzu ederseniz kuzu çevirmenin altında tepside biriken yağa soğan eklettirip masanıza servis ettirebilirsiniz, naçizane bu lezzet özel önerimdir. İkram olarak çay servisi mevcut.

Uğradığınızda kuzu eti ağzınızda dağılırsa bizi hatırlayın.

Afiyette kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer İstanbul Lezzet Durakları için linke tıklayın.

Bacanak Kuzu Çevirme

Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi, 8. Sokak No: 59/A Bağcılar / İstanbul
Telefon: 444 67 19 – 0 212 4345308

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here