Ana sayfa Bursa Ne Yenir İçilir Akay Çiğbörekçisi: Bursa’da Çiğ Börek Nerede Yenir?

Akay Çiğbörekçisi: Bursa’da Çiğ Börek Nerede Yenir?

887
0

Akay Çiğbörekçisi: Bursa’da Çiğ Börek Nerede Yenir?

Akay Çiğbörekçisi yazımda rotamı Bursa‘nın hatta Türkiye‘nin en eski çiğ börek restoranlarından biri olan Akay Çiğbörek’e çevireceğim.

Mekan 1962 yılında Bursa’da hizmete başladı. Tabi bu tarihten öncesinde bir 50 yıl kadarda babaları tarafından İstanbul‘da faaliyet gösterdikleri bir geçmişleri var. Babalarının vefatı üzerine Bursa’ya yerleşip babalarından devir aldıkları zanaatı burada aynı aşk ve heyecan ile devam ettiriyorlar. Yine mekanda baba oğul bu mesleği dedeleri gibi aynı tutku ve titizlikle sürdürüyorlar. Burası tarihi dokusunu kaybetmemiş, ufak, salaş ve temiz bir yer.

Akay Çiğbörekçisi Bursa’nın Bakırcılar çarşısına gizlenmiş bulmakta dahi zorlanacağınız bir noktada hizmet veriyor. Fakat Bursa’da damak tadına düşkün insanlar arasında lezzetini bilmeyen neredeyse hiç yok. Menülerinde sadece çiğ börek ve mantı yer alıyor. Ek olarak özel günleriniz için sipariş üzerine Tatar böreği ve Göbete yapıyorlar.

Akay Çiğbörekçisi,Bursada çiğ börek nerede yenirBursa’da Çiğ Börek Nerede Yenir? – Akay Çiğbörek

Çiğ Börek Nedir?

Çiğbörek; kıyma, soğan ve baharat karışımının açılmış hamura konulduktan sonra yağda kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir hamur işi ve Kırım Tatar yemeğidir.

Çiğbörek, Kırım Tatarları arasında ismi birleşik olarak yazılan Şuberek, Şırbörek, Çiberek, Çiborek ve Çuberek şeklinde adlandırılır. Bu börek yerli halk tarafından Türkiye Türkçesi’nde adlandırılırken yanlış bir anlam kazanmış ve kıyma böreğe pişirilmeden konduğu için “çiğbörek” adını almıştır.

Akay Çiğbörekçisi,çiğbörek nedirÇiğ Börek Nedir? – Akay Çiğbörek

Bursa’da Çiğ Börek Nerede Yenir?

Akay Çiğbörekçisi Bursa’ya adını duyurmuş ve bir çok ünlü isminde uğrak noktası haline gelmiş. Bizde her zaman olduğu gibi yine çok memnun kaldık bu sıcacık mekandan. Çok sıcak ve samimi bir şekilde karşıladılar bizi.

Akay’da 5 çeşit çiğbörek servis ediliyor. Kıymalı, pastırmalı, sucuklu, kaşarlı ve peynirli. Biz Kıymalı çiğbörek, pastırmalı çiğbörek ve kaşarlı çiğbörek sipariş ettik gayet başarılıydı. Kıymalısına zaten söylenecek hiç bir söz yok. Ortadan ikiye böldüğünüzde içinden akan su sizi sizden alıyor. Yerken o kıymanın ağzınızda dağılması tarif edilemez. Fakat kaşarlı pastırmalısını da denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Akay Çiğbörekçisi,Bursada çiğ börek ve mantıBursadaki çiğbörekçiler arasında en iyisi Akay Çiğbörek

Bursa’da Mantı Nerede Yenir?

Çiğböreklerden sonra nefis tereyağlı mantının da tadına baktık. Mantıyı günlük olarak açtıkları hamurdan yapıyorlar. Mantının tarifi çok eskilere dayanıyor ve dört kuşaktır aynı lezzet ve kaliteyle servis edilmeye devam ediyor. Akay ailesi mantı konusunda çok iddalı yedikçe tadını, yedikten sonra adını unutamayacağınız bir lezzet deneyimi yaşayacaksınız diyorlar. Bence haklılar çünkü mantı konusunda da çok başarılılar.

Akay Çiğbörekçisi Bursa,Bursada mantı nerede yenirBursa’da mantı nerede yenir? – Akay Çiğbörek ve Mantı Salonu

Tatlı olarak ne yerim diye düşünmeyin Akay Çiğ börekçisi buna da bir çözüm bulmuş ve pudra şekerli çiğböreği menüsüne eklemiş. Tadı gayet güzel ve hafifti. Lezzeti tam olarak şudur diyemesem de Kürt böreğini andırıyor diyebilirim.

Akay Çiğbörekçisi Bursa,Bursada çiborek nerede yenirBursa’da çiğbörek tercihimiz

Burada limit yok istediğiniz kadar yiyebilirsiniz ve midenize hiç bir zarar vermez. Fiyat ortalaması kişi başı mantı ile birlikte 30 TL civarında.

Uğrarsanız beni hatırlayın.

Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Bursa lezzet durakları için linke tıklayın.

Akay Çiğbörekçisi Bursa

Adres: Eski Bakırcılar Çarşısı, Döküm Sokak No: 5 Osmangazi / Bursa
Telefon: 0224 2219924

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here