Ağa Lokantası: İstanbul’da Komposto ve Enginar Nerede Yenir?

Ağa Lokantası : İstanbul‘da Komposto ve Enginar Nerede Yenir? 

Hani Beyoğlu‘nu Beyoğlu yapan bazı değerler vardır ya Emek Sineması, Kelebek Korse, Lebon, İnci Pastanesi gibi.. Benim için hatta bir çoğumuz için bir de Ağa Lokantası vardır Cumhuriyet kadar eski Cumhuriyet kadar güzel!..

Bu değerlerden bir çoğu maalesef kapitalizmin kurbanı oldu ve Beyoğlu‘nu terk etmek zorunda kaldı ve terk etmeye de devam edecek gibi gözüküyor. Ağa Lokantası‘nın Beyoğlu‘nu terk etmesi ya da terk etmeye mecbur bırakılması da bunlardan biriydi.

Geçenlerde mezun olduğum Yıldız Teknik Üniversitesindeki Teknopark‘a gittiğimde Ağa Lokantası‘nı görünce içim kıpır kıpır etti. Bildiğimiz Ağa Lokantası mı bu? Valla o! 🙂 Koş Enes piyango vurdu!

aga-lokantasi-yildiz-teknik-universitesi-istanbulAğa Lokantası Kayısı Kompostosu

Kapıdan girdiğim anda kafamda deli sorular, ne yiyeceğim nereden başlayacağım karar veremiyorum. Komposto mu içeyim, Enginar mı yiyeyim, Tandır mı patlatayım sonra tekrar mı Komposto içeyim ne yapayım Allah’ım yardımcı ol 🙂

Mekandaki kalabalığı görünce içimden dedim ki “Millet ne şanslı arkadaş, Ağa Lokantası‘nın dibinde çalışıyor 🙂” Mekana hızlıca bir göz attığımda bazı şeylerin değişmiş olduğunu gördüm. Mesela artık yemek self servis.. Sonra düşününce gayet normal karşıladım, öğle yemeği için yığılan yüzlerce insan olunca başka seçenek zor.. Yeter ki kalitede şaşma olmasın. Ona da birazdan bakacağız 🙂

aga lokantasi

Neyse geçtik sıramıza bir baktım ızgara bölümü açılmış Ağa‘da.. Merak ettim pirzolanın fiyatını sordum: 20 lira! Hocam bak ciddi misin? 20 lira mı? Kocaman pirzola 20 lira! Sen ondan ver bana hocam, laf ağızdan bir kere çıkar 🙂

aga-lokantasi-yildiz-teknik-istanbul

Köfte ve sucuk işine de girmiş Ağa Lokantası.. Ya bunlara da bakmam lazım ama ben Enginara geldim, yer kalır mı bilemem 🙂 Yalnız sucuklar muazzam duruyor aklımdan çıkaramıyorum.

yildiz teknik universitesi aga lokantasi-istanbul

Pirzola ve zeytinyağlı tabağı siparişi verdikten sonra geçtik masamıza.. Bak zeytinyağlı tabağı bu! Buna ölürsün bitersin. Kütüğünü Muğla‘ya aldırırsın hemen.. Bu tabak başka tabak.. Ağa Lokantası‘na gidip ne olur zeytinyağlı tabağı yemeden dönme!.. Eski müdavimleri bilir, bu lezzet gerçekten çok nadir bulunuyor.

istanbulda-en-iyi-enginar-zeytinyagli-nerede-yenir-en-iyi-guzel-komposto-nerede-icilir-aga-lokantasi

Üzerine pirzolam da geldi. Muazzam pişmiş suyu yerinde son derece lezzetli ve 20 lira 🙂

aga-lokantasi-menu-fiyat-ucret-listesi-ne-yenir-istanbul

Tabi bunları yiyorum ama aklım sucukla köftede.. Rica ettim denemek adına sucuk ve köfteden azar azar alabiliyor muyum diye, hemen ayarladılar.

aga-lokantasi-ytu-teknopark-lezzet-duraklari-istanbul

Sucuk gerçekten olmuş, şahane bir lezzet daha bulmuşlar. Fakat köfteler biraz fazla piştiğinden çok keyif alamadım 🙁

Güzelce zeytinyağlılarımızı ve etimizi mideye indirdikten sonra çok çok çok özlediğim bir lezzete geldi sıra.. Ağa Lokantası kompostosu.. Hemen Kayısılı Kompostomu söyledim.

aga-lokantasi-yildiz-teknik-universitesi-istanbul

Nice komposto içmem diyen adama tabak yalatır bu komposto.. Çok özlemişim çok.. Sonra sırf merak ettiğimden karışık meyvelisini de söyledim, o da muazzam.. Bu adamlar komposto işini nasıl beceriyorlar bilmiyorum ama değil İstanbul ülkedeki en iyi kompostoyu yapıyor olabilirler.

aga-lokantasi-nerede-nasil-gidilir-beyoglu-istanbul

Ve kapanış 🙂 Hala yiyor musun ya deme, uzun zaman sonra Ağa Lokantası‘nı bulmuşum tabi yiyeceğim. Finali tahinli cevizli kabak tatlısıyla yaptıktan sonra artık huzura ermiş bulunuyorum 🙂

aga-lokantasi-ytu-davutpasa-kampusu-istanbul

Oh dedim ya Ağa Lokantası taşınmış ama lezzet gram değişmemiş.. Bina yeni ama ortam eskisi kadar sıcak.. Babadan oğula devam eden miras hiç bozulmamış helal olsun!..

Ben YTÜ‘de okurken Davutpaşa kampüsünde 2 bina bir de kaşarlı tost yapabilen bir kantin vardı. Yanlış zamanda okumuşuz 🙂 Şimdiki öğrenciler için büyük velinimet.. Ağa Lokantası benim zamanımda orada olsaydı finallere kompostoyla hazırlanırdım 🙂

Mekandan çıkarken dikkatimi çekti, kompostolar artık kavanozlarla satılıyormuş. Beyoğlu‘nda yoktu. Hemen ufak bir tane aldım kendime (15 TL). Bir de hanımla evde içelim 🙂

Bundan sonra yolum YTÜ Teknopark‘a tekrar düşsün diye dua edeceğim. Şimdiden özledim..

Uğrarsanız bizi de hatırlayın..

Sağlıcakla kalın..

Ağa Lokantası Yıldız Teknik Üniversitesi
Davutpaşa YTÜ Teknopark Kampüsü A Kapı No: 151 Dükkan: 1/G
Çiftehavuzlar Mahallesi, Eski Londra Asfaltı Caddesi Esenler/ İstanbul
Tel: 0212 4837036 -37-38

Enes ŞAHİN

Samsun doğumlu, Endüstri Mühendisi. En büyük hobisi Balık avı, 3 değerli sözcüğü “Ye… İç… Balık tut…” Aynı zamanda mekan avcısı ve gurme. Namı diğer Obur Hamsi. Kendisine kalırsa “Ne gurme ne de usta bir avcı… Obur bir hamsi, lezzet deryasında yolcu…”

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın