Ada Cafe Bozcaada: Bozcaada’da Kahvaltı Nerede Yapılır?

Ada Cafe Bozcaada: Bozcaada’da Kahvaltı Nerede Yapılır?

Ada Cafe Bozcaada’da kahvaltı yapmaktan en çok keyif aldığım yerlerdendir. “Bozcaada’da ne  yenir”, “Bozcaada kahvaltı nerede yapılır” ve “Bozcaada kahvaltı mekanları nelerdir gibi bir çok soru alıyoruz. Bozcaada‘ya gelmeden önce “Bozcaada kahvaltı rehberi” listelerinde en çok merak edilen nokta Bozcaada kahvaltı tavsiye ve menüleri oluyor. Bu yazımda sizlere herşeyin organik olarak hazırlandığı ve Bozcaada‘nın en eski kafesi olan Ada Cafe‘den bahsetmek istiyorum. Bu yazı sonunda “Bozcaada’da nerede kahvaltı edilir” ve “Bozcaada en iyi kahvaltı nerede yapılır” sorularının cevabını Ada Cafe Bozcaada sayesinde almış olacaksınız.

Ada Cafe Bozcaada kahvaltı nerede yapılırAda Cafe Bozcaada

Bir cafe düşünün sahipleri tam bir Bozcaada sevdalısı, gelincik çiçeği ise en büyük tutkuları.. Burası 1994 yılında Bozcaada‘nın turizme hizmet eden ilk kafesi aynı zamanda bir ada klasiği olan Ada Cafe Bozcaada.. Semra abla ve Melih abi bu küçük sevimli dükkanda harikalar yaratıyorlar. Ada Cafe, 17 yıl ilk kurulduğu yerde hizmet verdikten sonra 2011 yılında meydanda bulunan yeni yerine taşınmış. Gelincik çiçeğinden reçel, şerbet, kurabiye, börek ve sabun gibi aklınıza gelebilecek herşeyi yapıyorlar. İlk kurulduğu günden bu yana misafirlerine sadece en iyi yiyecek ve içecekleri sunma misyonunu üstlenmiş.

Ada Cafe Bozcaada kahvaltı mekanlarıGelincik Reçeli

Bozcaada’nın Turizme Hizmet  Eden İlk Kafesi

Ada Cafe aynı zamanda uzun yıllar Bozcaada‘nın turizm enformasyon bürosu olarak hizmet vermiş. Bozcaada‘ya ilk kez gelen herkes Bozcaada hakkında ilk bilgileri, haritaları ve el yapımı broşürleri herhangi bir ücret ödemeden bu şahane buluşma noktasından temin etmişler. Ada Cafe‘nin Bozcaada‘ya kazandırdıkları bunlarla da sınırlı değil. Bozcaada‘da ilk kez bisiklet kiralamışlar, Bozcaada‘nın ilk hediyelik eşya dükkanını açmışlar ve Ayazma dışındaki ilk plaj işletmesini Habbele‘de açıp işletmişler. Aynı zamanda Bozcaada‘nın tanıtımı ve kalkınması için Türkiye‘nin çeşitli dergilerinde reklamlar yapmışlar. Bir TRT programı tarafından haftanın sitesi seçilen Bozcaada‘nın ilk internet sitesini bozcaada.info’yu ziyarete açmışlar.

Ada Cafe Bozcaada kahvaltı tavsiye, gelincik kurabiyeGelincik çiçeği kurabiye

Ve şu anda Bozcaada‘nın simgelerinden biri olan “Gelincik Şerbeti” ve “Gelincik Reçeli“ni ilk kez üretip popülerleşmesini sağlayarak Bozcaada‘ya armağan etmişler.

Bozcaada’da Gerçek Ada Kahvaltısı

Bu mekanda herşey organik Bozcaada‘da şuana kadar yaptığımız en güzel kahvaltı buradaydı. Sofrada rezene otlu ada köy yumurtası, patlıcanlı börek, içinde gelincik otu ve keçi peyniri bulunan ada böreği, pişi ve kendi yaptıkları ev ekmeği sıcaklar arasında bulunuyor. Rezene otlu köy yumurtası çok güzeldi ve sıcacık ev ekmeğiyle kaş ile göz arasında bitti. Yine patlıcanlı böreği ve Ada böreği’de aklımdan çıkmayan lezzetler.. Ada böreğini Bozcaada‘ya gelen herkese mutlaka tavsiye ediyorum. Hiç bir şey yemeseniz bile gelincik şerbeti eşliğinde Ada böreğini veya gelincik kurabiyelerini denemelisiniz.

Ada Cafe Bozcaada, rezene otlu köy yumurta nerede yenirRezene otlu köy yumurtası

Ada Cafe Bozcaada, ada böreği nerede yenirGelincik otlu ve keçi peynirli Ada böreği

Ada Cafe Bozcaada en iyi kahvaltı nerede yenirEv ekmeği

Devamında masayı süsleyen köy peynirleri, kendi yaptıkları domates, vişne, portakal, üzüm, çilek, kayısı ve gelincik reçelleri ise enfesti. Ayrıca bahsettiğimiz herşeyi buradan satın almanız mümkün.. Ada Cafe‘de servis gece 2’ye kadar sürüyor. Gelincik kokteylleri, formülü kendilerine ait olan gezoz ve her türlü alkollü ve alkolsüz içecek burada mevcut.

Ada Cafe Bozcaada kahvaltı nerede yapılır

Ada Cafe Bozcaada kahvaltı rehberi

Ada Cafe Bozcaada kahvaltı mekanları tavsiyeDomates reçeli

Özetle Ada Cafe‘de gelincik çiçeği yeniden hayat bulmuş.. Yemek menüsünde de yok yok ahtapot’tan ciğer tavaya, tandır’dan balığa burası aynı zamanda şahane bir alacarte restoran..

Herşeyin ilkini yapan Ada Cafe‘ye uğrarsanız bizi hatırlayın. Sevgiyle ve afiyetle kalın.

Ada Cafe Bozcaada telefon adres iletişimAda Kahvaltı Bozcaada


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve dünyadan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexpo ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.


Diğer Çanakkale lezzet durakları için linke tıklayın.

Ada Cafe Bozcaada
Adres: Alaybey Mahallesi, Çınarlı Çarşı Caddesi No:35 Bozcaada / Çanakkale Telefon: 0286 697 87 95

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın